Щодо перевірки суб’єктів господарювання у сфері харчової промисловості
4 квітні 2018 року набрав чинності Закон України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продути тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин», що змінює підхід до здійснення державного нагляду (контролю) для операторів ринку.
Перевірка суб’єктів господарювання у сферах безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини здійснюється як планово так і позапланово. У межах державного контролю здійснюється державний моніторинг.
Заходи державного контролю здійснюються у формі:
- аудиту;
- інспектування;
- передзабійного та післязабійного оргяду;
- відбору зразків;
- лабораторного дослідження (випробування);
- документальної перевірки;
- перевірки відповідності;
- фізичної перевірки.
З метою забезпечення виконання Плану організації підготовки проектів, актів необхідних для забезпечення реалізації Закону, схвалено на засідання КМУ, протокол № 48 від 9.08.2017., Держпродспоживслужбою розроблено та надано до Мінагрополітики ряд підзаконних актів, зокрема ті, які регламентують здійснення нового виду контролю у призначених прикордонних інспекційних постах.
На сьогодні стан затвердження зазначених нормативно-правових актів знаходиться на завершальному етапі.
Наказом Держпродспоживслужби від 4.04.2018 № 265 керівником компетентного органу покладено виконання повноважень на головних державних інспекторів та державних інспекторів компетентного органу (35 осіб) та територіальних органів (35 осіб).
Керівниками територіальних органів надано повноваження державних ветеринарних інспекторів всім посадовим особам Головних управлінь Держпродспоживслужби в областях, місті Києві, які опікуються сферами безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини.
Під час здійснення заходів державного контролю державні інспектори та державні ветеринарні інспектори мають право:
- безперешкодного доступу без попередження до потужностей під час їхньої роботи;
- здійснювати інспектування потужностей, випробувальних лабораторій, що розміщуються на потужностях і пов’язані з виробництвом та/або обігом харчових продуктів та/або кормів;
- здійснювати відбір зразків з метою перевірки відповідності законодавству про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин.
Також зазначимо, що перевірки у 2018 році здійснюватимуться відповідно до Плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2018 рік, затвердженого наказом Державної регуляторної служби України від 16.11.2017 № 139.
План перевірок розміщено на сайті Державної регуляторної служби
Згідно законодавства, Держпродспоживслужбою затверджено річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Держпродспоживслужби на 2018 рік
Підстав для зміни цих планів на сьогодні немає, оскільки вимога ч.1 ст. 5 ЗУ від05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»
аналогічна нормі ст.25 ЗУ від 18.05.2017 № 2042-VIII «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корм побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин», а саме : «Щорічний план державного контролю на наступний рік розробляється та затверджується компетентним органом до 1 грудня поточного року».
Стосовно позапланових перевірок, зазначимо, що підставою для їх проведення визначено ст. 3 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та використовуватимуться й надалі.
Зазначимо, державні інспектори, державні ветеринарні інспектори, інші особи, що здійснюють заходи державного контролю, а також оператори ринку мають право фіксувати процес здійснення державного контролю засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню відповідних заходів.
Щодо аудиту системи НАССР
Забезпечення державного контролю, зокрема у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, залежить від періодичності здійснення заходів державного контролю.
(У ЄС перевірка якості харчових продуктів здійснюється раз у квартал).
В Україні підприємства із найвищим ступенем ризику планово перевіряють раз на 2 роки. При цьому оператори ринку із значним ступенем ризику можуть планово перевірятись лише один раз на 5 років.
Згідно ст. 18 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний контроль має бути ризикорієнтованим та здійснюватися з періодичністю, що є достатньою для досягнення цілей цього Закону.
Заходи державного контролю здійснюються без попередження (повідомлення) оператора ринку, крім аудиту та інших випадків, коли таке попередження є необхідною умовою забезпечення ефективності державного контролю.
Аудит постійно діючих процедур, заснованих за принципом НАССР проводиться за умовами повідомлення оператора ринку не пізніше, ніж за три робочі дні до здійснення такого заходу.
Такий аудит повинен передбачати перевірку безперервності та ефективності їх застосування, зокрема:
· Документації;
· Ведення записів;
· Процесів, що впливають на безпечність харчових продуктів та/або кормів;
· Системи внутрішнього контролю оператора ринку;
· Коригувальних дій, вжитих оператором ринку внаслідок аналізу виявлених невідповідностей;
· Кваліфікації персоналу.
Наказ Мінагрополітики від 06.02.2017 №41 «Про затвердження форми акту, складеного за результатами державного аудиту щодо додержання операторами ринку вимог законодавства стосовно постійно діючих процедур, що засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках», зареєстрований у міністерстві юстиції України 15.03.2017 за № 357/30225, визначає форму акту, для аудиту за системою НАССР
Результати аудиту обов’язково враховуються під час визначення ступеня ризику діяльності оператора ринку (потужності) та періодичності здійснення планових заходів державного контролю.
Заходи державного контролю можуть здійснюватися позапланово у разі виявлення невідповідності або появи обґрунтованої підозри щодо невідповідності, а також в інших встановлених законом випадках.
Вимоги щодо запровадження сертифікації постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках, не поширюється на операторів ринку, що здійснюють первинне виробництво, а також проводять пов’язану з первинним виробництвом діяльність, зокрема транспортування, зберігання та обробку первинної продукції в місці первинного виробництва, за умови, що при цьому суттєво не змінюється стан таких продуктів, а також на транспортування живих тварин, призначених для споживання людиною, транспортування з місця первинного виробництва до потужності продуктів рослинного походження, продуктів рибальства, а також продуктів полювання.
У разі виявлення порушень буде застосовано заходи адміністративного впливу, зокрема штрафи. Суми штрафів визначено ст. 65 ЗУ «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин»
Вид правопорушення |
Обсяг штрафу для юридичних осіб, грн |
Обсяг штрафу для фізичних осіб-підприємців, грн |
Виробництво та/або обіг харчових продуктів або кормів з використанням незареєстрованої потужності |
74 460 |
40 954 |
Виробництво, зберігання харчових продуктів або кормів без отримання експлуатаційного дозволу |
111 690 |
74 460 |
Невиконання визначеного законом обов’язку щодо впровадження на потужностях постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР) |
111 690 |
55 845 |
Порушення вимог щодо забезпечення простежуваності |
238 272 |
18 615 |
Використання, реалізація незареєстрованих об’єктів санітарних заходів або кормових добавок |
67 014 |
44 676 |
Пропонування до реалізації або реалізація непридатних харчових продуктів або кормів |
93 075 |
63 291 |
Пропонування до реалізації або реалізація швидкопсувних харчових продуктів або кормів, строки зберігання яких закінчилися, якщо внаслідок цього харчові продукти або корми не стали шкідливими для здоров’я людини або тварини |
44 676 |
29 784 |
Пропонування до реалізації або реалізація харчових продуктів або кормів, що не є швидкопсувними, мінімальні строки зберігання яких закінчилися, якщо внаслідок цього харчові продукти або корми не стали шкідливими для здоров’я людини або тварини |
18 615 |
11169 |
У разі вчинення оператором ринку будь-якого з правопорушень, передбачених п. 2-4, 6, 8, 9, 11, 12 ч.1.ст. 65 ЗУ «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин». Вперше протягом трьох останніх років, що передують вчиненню такого правопорушення , державний інспектор (державний ветеринарний інспектор) видає оператору припис щодо усунення порушення цього Закону, без оформлення відповідного протоколу.
Оскарження результатів перевірок (постанови) здійснюється шляхом подання через орган, який її виніс, скарги до компетентного органу.
Скарга, що надійшла протягом трьох робочих днів передається разом із справою до територіального органу вищого рівня або компетентного органу та розглядається відповідним головним державним інспектором протягом десяти робочих днів з дня її отримання.