Офіс національного парку в прифронтовій зоні облаштують волонтери
У 2015 р. внаслідок російської окупації м. Новоазовськ захоплений офіс адміністрації парку в м. Новоазовськ. Наразі більша частина території національного парку лишається підконтрольною Україні, колектив парку евакуювався без будь-якого майна з окупованої території, нова адміністрація парку знаходиться у с. Урзуф (15 км на захід від м. Маріуполь), наразі це пусте приміщення без необхідної офісної техніки та приладів для роботи парку. Бюрократія на жаль, не дозволяє закупити всю необхідну техніку, а самі працівники нацпарку вже півроку не мають зарплатні.
Протягом жовтня-листопада в соцмережах відбувався збір меблів, офісної техніки та наукового інвентарю для офісу національного природного парку. Загальна вартість меблів, техніки та наукових приладів, що будуть передані парку - наближається до 200 000 грн.
В суботу, 28 листопада, орієнтовно о 9.00, у с.Урзуф що на Донеччині приїдуть волонтери, що організували збір техніки, та невеличкий «екологічний гуманітарний конвой», що вирушає з Києва, зібравши цінні речі з багатьох регіонів України, а також з Польщі, Канади та Росії (!).
Запрошуємо журналістів відвідати хвилюючий момент приїзду «екоконвою» до с.Урзуф! Щиро розраховуємо на розголос акції, що має допомогти продовжити збір матеріальних цінностей для допомоги установам природно-заповідного фонду в прифронтовій зоні. Список учасників збору техніки і коштів буде озвучений після акції.
Контакти:
Василюк Олексій - 097 1000473
Надія Долгова (директор НПП «Меотида») 067 7275448, 050 2242183
Довідка
Національний природний парк «Меотида» створений у 2009 році на території Донецької області на базі однойменного регіонального ландшафтного парку. До його складу ввійшли 20720,9531 га, в тому числі понад 14 тис. га акваторії Азовського моря. На його території розташовані 2 Рамсарських водно-болотних угіддя - «Крива коса та її затока» і «Білосарайська коса та її затока».
Флора парку нараховує 640 видів, у тому числі 40 - ендемічних. Виділено 49 формацій солончакової, степової, болотної, водної та піщаної рослинності, до Червоної Книги України занесено 26 видів рослин, що тут зустрічаються.
У парку зустрічається 250 видів птахів, більшість з яких - гідрофільні. Близько 100 видів птахів гніздиться на території парку. За час існування заповідної території завдяки ефективній охороні тут у декілька разів збільшилася чисельність птахів, які гніздяться.
З 2009 року почали розмножуватись кучеряві пелікани (Pelecanus crispus) (Міжнародний червоний список). Це єдине місце в Україні, де вони успішно вивели потомство. В парку знаходиться найбільша в Європі колонія чорноголового реготуна (Larus ichthyaetus) (Червона книга Украіни), чисельність котрого в деякі роки сягала 3000 гнізд. Крім того,після створення парку тут почав щорічно гніздитися рябодзьобий крячок (Thalasseus sandvicensis), іноді утворюючи колонії з рекордною для Палеарктики чисельністю 60 тисяч пар.В плавнях р. Мокра Білосарайка розташована найбільша в Північному Приазов'ї змішана колонія 4 видів чаплевих загальною кількістю близько 150 пар. Під час міграцій тут також можна побачити дрохву (Otistarda), лелеку чорного (Ciconianigra), посланця далекої тундри - червоноволу казарку (Branta ruficollis). На зимівлі утворюються численні скупчення великого крохаля(Mergus merganser), лутка (Mergusalbellus), а чисельність орлана-білохвоста (Haliaeetusalbicilla) (Червона книга Украйни) в одному місці може доходити до 26 особин.
На території, непідконтрольній Україні з кінця серпня 2014 року, знаходяться ділянки НПП "Меотида", що розташовані на Кривій косі і в затоці, в долині Грузького Єланчика і балці Харцизській. Загалом з акваторією ця площа складає близько 9900 га.
На Кривій косі навесні 2015 року гніздилося 2 пари кучерявого пелікана, 2300 пар чорноголового реготуна, 100 пар крячка малого (Sterna albifrons)( Червона книга Украіни), близько 8000 пар жовтоногого мартина (Laruscachinnans), 900 пар баклана великого. Крім того, на окупованій території залишилося близько 80 пар кулика-довгоніга (Himantopushimantopus, ЧКУ), 60 чоботаря (Recurvirostra avosetta, ЧКУ), 10 пар кулика-сороки (Haematopus ostralegus, ЧКУ) та інші.
Внаслідок зйомки ролика про ДНР на місці гніздування рябодзьобого крячка цього року він був змушений покинути своюдо мівку. В 2014 році тут гніздилося приблизно 21000 пар цього крячка, в 2015 - 0 пар.
На території, що залишається під контролем України, знаходиться приблизно 10850 га, на яких зараз працює парк. Це ділянки на Білосарайській косі і "Половецький степ". Внаслідок великого антропогенного навантаження влітку чисельність колоній більшості гідрофільних птахів тут менша, ніж на Кривій косі, але під час міграцій та зимівлі ця територія слугує місцем відпочинку та відгодівлі величезній кількості птахів.
"Половецький степ" розташований у 30 км на північ від Азовського моря, на Приазовській височині. Там охороняється унікальна петрофітно-степова флора і фауна, у тому числі великий тушкан (Allactaga jaculus)(ЧКУ), канюк степовий (Buteo rufinus)(ЧКУ), лежень (Burhinusoedicnemus)( ЧКУ), журавель степовий (Anthropoides virgo)( ЧКУ).
Читайте також:
ДНР зняла рекламу і знищила колонію птахів у національному парку
«Екологи ДНР» знищують національний природний парк «Меотида»