Відбулася 12-та Конференція Сторін Конвенції ООН про боротьбу з опустелюванням
З 12 по 23 жовтня 2015 року у м. Анкара, Турецька Республіка, відбулася 12-та Конференція Сторін Конвенції (далі - КСК-12) ООН про боротьбу з опустелюванням (далі - Конвенція), повідомили КЕПУ у прес-службі Мінприроди України.
Участь у КСК-12 взяли біля 6000 представників Сторін Конвенції (загалом 195 Сторін), міжнародних організацій (Світового банку, Глобального екологічного фонду (далі - ГЕФ), Програми розвитку ООН, Програми охорони довкілля ООН, Всесвітньої метеорологічної організації та ін.), наукових установ, неурядових організацій та ін.
Під час КСК-12 також пройшли 14-та сесія Комітету з огляду впровадження Конвенції (далі - КОВК) та 12-та сесія Комітету з питань науки та технологій, які є допоміжними органами Конференції Сторін Конвенції.
Представника Мінприроди, завідувача сектору земельних ресурсів Департаменту охорони природних ресурсів Колмаза Ю.Т., на період до 2017 року було обрано до складу Бюро КОВК від країн Центральної та Східної Європи, куди окрім нього увійшли представники Гренади, Індії, Нігерії (голова) та США.
За результатами КСК-12 було ухвалено 35 рішень.
Одним з ключових є рішення щодо інтеграції Цілей сталого розвитку (далі - ЦСР) та відповідних завдань у рамках впровадження Конвенції.
70-ю сесією Генеральної асамблеї ООН 25 вересня 2015 року було затверджено документ «Перетворення нашого світу: Порядок денний сталого розвитку на період до 2030 року», яким визначено 17-ть ЦСР та 169 завдань з їх досягнення.
Роль Конвенції є визначальною щодо ЦСР 15 «Захист, відновлення та стале використання наземних екосистем, стале управління лісами, боротьба з опустелюванням, припинення та відвернення у зворотному напрямку деградації земель, припинення втрат біорізноманіття»,
а особливо її завдання 15.3 «До 2030 року боротися з опустелюванням, відновлювати деградовані землі та грунти, включаючи землі уражені внаслідок опустелювання, посух і повеней, та прагнути досягти нейтрального рівня деградації земель в світі».
КСК-12 було затверджено наступне визначення «нейтрального рівня деградації земель» (далі - НРДЗ):
«НРДЗ - це стан, коли кількість та якість земельних ресурсів, необхідних для підтримання екосистемних функцій і послуг та підвищення продовольчої безпеки, залишається сталою або збільшується у визначених часових і просторових рамках та екосистемах».
Узгоджено, що Сторони Конвенції мають сформулювати добровільні завдання щодо досягнення НРДЗ відповідно до їх національних обставин і пріоритетів розвитку та звітувати про їх встановлення і досягнення у майбутньому.
При цьому, КСК-12 запросила ГЕФ продовжити підтримку впровадження Конвенції в світлі ЦСР 15 та завдання 15.3 у рамках 6-го циклу поповнення ГЕФ (2014 - 2018 роки), а донорів ГЕФ - розглянути збільшення такої підтримки, пов'язаної з пріоритетами країн, під час планування 7-го циклу поповнення ГЕФ.
Питання щодо досягнення НДРЗ передбачені у проекті Національного плану дій щодо боротьби з деградацією земель та опустелюванням (далі - НПД), розробленому на виконання пункту 2 розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.10.2014 № 1024-р «Про схвалення Концепції боротьби з деградацією земель та опустелюванням», та пункту 185 плану заходів з виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України та Стратегії сталого розвитку «Україна-2020» у 2015 році, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 № 213-р.
17 вересня 2015 року проект НПД було подано Мінприроди на розгляд Уряду.