Євросоюз передав Україні інсинератор
30 жовтня на базі ДСП «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» відбулась офіційна передача міжнародної технічної допомоги в рамках «Щорічного плану Міжнародного центру з ядерної безпеки (МЦЯБ) 2011:Оздоровчі та екологічні програми, пов'язані з Чорнобильською зоною відчуження (проект U6.01e/11 «Поставка і монтаж інсинератора для спалювання деревини» EuropeAid/133103/C/SUP/UA), повідомляє прес-служба Державного агентства України з управління зоною відчуження.
На урочистій передачі об'єкта були присутні Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Микола Томенко, в.о. Міністра екології та природних ресурсів України Сергій Курикін, в.о. Голови Державного агентства України з управління зоною відчуження Віталій Петрук, голова Представництва Європейського Союзу в Україні Ян Томбінський та інші.
В.о. Голови ДАЗВ В. Петрук у вступному слові зазначив, що впровадження та реалізація даного проекту стали важливими кроками спільних зусиль Європейського Союзу та України щодо подолання негативних наслідків Чорнобильської трагедії, впливу на навколишнє середовище, а позитивні результати проекту надають можливість ефективного поводження з радіоактивними відходами та прискорюють перехід зони відчуження в екологічно безпечний стан.
М. Томенко у своєму слові повідомив, що сьогодні найскладнішим залишається питання фінансування робіт на ЧАЕС. За його переконанням, Уряд повинен приділити найпершу увагу скорішому вирішенню проблеми недостатнього фінансування у 2015 році за бюджетною програмою «Підтримка у безпечному стані енергоблоків та об'єкта "Укриття" та заходи щодо підготовки до зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС, у тому числі на оплату робіт (заходів), виконаних у 2014 році згідно із затвердженим планом». Тим більш, - підкреслив Микола Томенко, - можливості для цього є, зокрема за рахунок коштів, що виділені на поточний рік Міністерству екології та природних ресурсів України і які не можуть бути освоєні до кінця поточного року.
- Я сподіваюсь, нам вдасться переконати Мінфін у необхідності даного кроку, - зазначив він.
Голова парламентського Комітету М. Томенко також наголосив на необхідності підготовки заходів та організації проведення 30-х роковин Чорнобильської катастрофи на національному та міжнародному рівнях. Зокрема, він повідомив про розроблений Комітетом проект Постанови про вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та про заходи, пов'язані з 30-ми роковинами Чорнобильської катастрофи у квітні 2016 року (реєстр. № 1477). А тому, на його переконання, треба якнайшвидше ухвалити цю Постанову в парламенті та вже починати реалізовувати на державному рівні заплановані заходи з нагоди 30-річчя Чорнобильської катастрофи.
С. Курикін на урочистому заході відзначив, що інсинератор є екологічно безпечним для навколишнього середовища. Він також наголосив на проведення найближчим часом громадських слухань щодо створення Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника.
Ян Томбінський в своєму слові повідомив про те, що Європейський Союз завжди приділяв і надалі буде приділяти особливу увагу щодо подолання наслідків Чорнобильської катастрофи. Він відмітив, що це не перший проект, який впроваджено на території зони відчуження. Успішна реалізація аналогічних проектів дозволить об'єднати науково-технічний потенціал і ресурси, а також використати знання і досвід фахівців та експертів європейських країн у сфері подолання наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Під час візиту високопосадовці побували на оглядовому майданчику об'єкта «Укриття» та в зоні вільного доступу (монтажному майданчику нового безпечного конфаймента), а також відвідали спеціально обладнане приповерхове сховище твердих радіоактивних відходів комплексу виробництв «Вектор», де ознайомилися з особливостями експлуатації сховища.