Кримські заповідники підпалюють, щоб зайняти землю
Екологи переконані, що пожежі в заповідниках Криму спровоковані з метою зайняти коштовні землі.
Про це вони заявили вчора, 28 серпня, у ході прес-конференції в Сімферополі.
Зокрема, член-кореспондент Кримської академії наук (КАН), еколог Альфред Дулицький виразив сумнів, що причиною пожежі в Алупкінському лісництві Ялтинського гірничо-лісового природного заповідника стали дії харківського туриста.
"Я не вірю, що причина (пожежі) - у якімсь недоумкуватому харків'янині, - відзначив еколог. - Я с утрудненням називаю те явище (пожежі), що у нас зараз відбувається, природним".
До такого висновку він прийшов, аналізуючи той факт, що в Криму останнім часом почастішали випадки пожеж саме на території заповідників, землі яких є досить привабливими для різних забудовників. Справа в тому, що торік була дуже жарка дискусія із приводу того, що Ялтинский міськвиконком хотів відібрати в заповідника, що зараз горить, по-моєму, 800 гектарів", - сказав Дулицький, відзначивши, що ще тоді він припускав, що пожежі в заповідниках будуть відбуватися все частіше.
У свою чергу, директор Центру заповідної справи Міністерства охорони навколишнього природного середовища України Валерій Проценко повідомив, що в цей час закінчується робота з наукового обґрунтування території границь Ялтинського заповідника, і вже зараз можна говорити, що площа заповідника за останнім часом скоротилася. "Ми можемо абсолютно відповідально говорити, що границі Ялтинського заповідника перетерпіли досить серйозні зміни", - сказав фахівець. За його словами, зараз іде боротьба тим часом, як бачать наукове обґрунтування границь заповідника під Ялтою вчені й чиновники. Тепер іде боротьба між науковим обґрунтуванням границь заповідника, як бачать його вчені, і науковим обґрунтуванням границь як його бачать наші чиновники, посилаючись на Земельний кодекс. Тому що, якщо селищна рада прийняла незаконне рішення і виділила землю Ялтинського гірничо-лісового природного заповідника комусь у користування, і вже умудрилися цю землю три рази перепродати, і отриманий на незаконну землю державний акт, за нашими матеріалами це землі в границях заповідника, а за законом - ми нічого зробити не можемо. Тому що це сумлінний покупець, що вже має державний акт, і скасувати його ніхто не може", - сказав Проценко.
За його словами, "у країні немає сильної руки", яка б змогла навести порядок із кримською землею. "Може бути потрібно, як Путін у себе зробив? 40-50 дач бульдозерами згребли, все відразу нормально стало", - відзначив директор Центра заповідної справи.
Зі своєї сторони заступник голови Кримської республіканської асоціації Екологія й мир Андрій Артов повідомив, що в автономії всього 6 заповідників, причому вони підкоряються 5-ти різним структурам. За словами еколога, "у всіх заповідниках Криму сьогодні не все добре", а в деяких з них - "ситуація просто катастрофічна".
Артов підкреслив, що сьогодні в Кримській автономії не існує системної охоронної політики, за його словами, цей процес гальмується, оскільки в певних осіб Кабміну, депутатів Верховної ради, як цього, так і минулого скликання, є плани із продажу землі на території автономії.
Нагадаємо, 24 серпня відбулося загоряння на території Алупкінського лісництва Ялтинського заповідника.
За даними кримських рятувальників, винний у виникненні пожежі заблудлий у горах 29-літній турист із Харкова, що розвів багаття, щоб привернути до себе увагу, вже затриманий органами міліції. Порушено кримінальну справу, санкція по статті передбачає відповідальність від 7-ми до 10-ти років позбавлення волі.
За повідомленням кримського МНС, пожежа вже локалізована. Загальна площа пожежі становила порядку 70 гектарів.
За станом на 11:00 годину сьогоднішнього дня на місці пожежі продовжують працювати, здійснюючи варту, більше тисячі чоловік і порядку 80 одиниць техніки.
Фото сайтукино