Розроблено проект змін до Стратегія екологічної політики України
Стратегія екологічної політики України - важливий крок на шляху впровадження угоди про Асоціацію між Україною та ЄС, про це заявив в.о. Міністра екології та природних ресурсів Сергій Курикін під час під час брифінгу в прес - центрі Кабінету Міністрів України.
Стратегія була прийнята в рамках виконання зобов'язань щодо Плану дій асоціації Україна - ЄС у 2010 році. На виконання Стратегії в 2011 році КМУ затвердив Національний план дій з охорони навколишнього природного середовища на 2011-2015 роки (далі - НПД).
В.о. Міністра Сергій Курикін повідомив: "Після підписання Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС, Стратегію потрібно було переглянути. Водночас, міжнародна практика передбачає (в середньому, раз на 5 років) регулярне оцінювання і відповідне корегування політики з метою її удосконалення. Тому, оновлення Стратегії було включено до Програми діяльності Кабінету Міністрів України та Стратегії сталого розвитку "Україна-2020" і, відповідно, до плану заходів з її реалізації на 2015 рік. До того ж, закінчується термін реалізації першого НПД, і другий НПД на 2016 - 2020 роки має відповідати оновленому баченню того, як Україні впроваджувати державну екологічну політику відповідно до Угоди про Асоціацію."
Підготовці змін та доповнень до Стратегії передувала робота з оцінки впровадження Стратегії та НПД протягом 2011-2013 років.
За шкалою "не виконано (0% заходів) - незадовільно (до 30% заходів) - задовільно (30-60%) - успішно (>60%)", виконання Стратегії та НПД було оцінено як задовільне.
Наступним етапом стала аналітична робота з діагностики чинної Стратегії з метою виявлення кореневих причин виникнення екологічних проблем. Було сформоване бачення стану довкілля та суспільно-економічних відносин, якого України має досягнути в 2050 році. Спираючись на висновки досяжності цілей та завдань чинної Стратегії, включаючи фінансову спроможність, було запропоновано подовжити термін дії Стратегії до 2030 року (середньостроковий відносно бачення до 2050 року).
Формулювання цілей та стратегічних завдань відбувалося таким чином, щоб вони були більше спрямовані на ліквідацію причин, ніж наслідків.
Відбулися агрегація подібних цілей, а також перерозподіл завдань, але не виключення, в результаті, цілей стало менше.
Наразі цілі Стратегії включають:
Ціль 1. Формування в суспільстві екологічних цінностей та засад сталого споживання і виробництва.
Ціль 2. Забезпечення сталого розвитку природно-ресурсного потенціалу України.
Ціль 3. Забезпечення інтеграції екологічної політики в процес соціально-економічного розвитку України, зокрема, шляхом впровадження інструментів, притаманних моделям ресурсно-ефективної, "зеленої" та низьковуглецевої економіки.
Ціль 4. Досягнення стану довкілля, який забезпечить соціально прийнятні рівні ризиків для цілісності екосистем та здоров'я населення.
Ціль 5. Удосконалення інституційних механізмів державної системи природоохоронного управління.
В. о. Міністра повідомив, що за підсумками громадських обговорень, які відбулися в 6-ти регіонах, надані пропозиції надійшли у Міністерство. З проектом Стратегії можна ознайомитися на офіційному сайті Мінприроди. За його словами, «зараз цей документ Міністерство готує до подання на розгляд Кабінету Міністрів».