В Одесі вирішували питання щодо з'єднання Куяльницького лиману та Одеської затоки
Державна екологічна інспекція Північно-Західного регіону Чорного моря провела робочу нараду щодо питання будівництва гідротехнічної споруди зі з’єднання Куяльницького лиману та Одеської затоки.
Як повідомили КЕПУ у прес-службі Держекоінспекції України, до участі в заході були залучені представники Держекоінспекції, науковці, громадські діячі та журналісти. А саме: перший заступник начальник Державної екологічної інспекції в Одеській області Василь Лабунець; заступник директора департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації, начальник управління державної екологічної експертизи, екологічних програм та міжнародної діяльності Юрій Інешин; ректор Одеського державного екологічного університету Сергій Степаненко; директор МПП «Трансконтинентальне сейсмопрогнозове бюро» Борис Капочкін; директор фізико-хімічного інституту захисту навколишнього середовища і людини Міністерства освіти і науки України та Національної академії наук України Алім Еннан; член громадської організації «Джерела Права», член ініціативної групи «Лузанівка» Т. Лись; голова громадської ради при Державній екологічній інспекції в Одеській області та Державній екологічній інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря Юрій Геращенко.
Під час робочої наради розглядались такі питання:
- вплив господарської діяльності суб'єктів господарювання на стан Куяльницького лиману;
- організаційні, правові, еколого-економічні та інші заходи стосовно проведення будівництва гідротехнічних споруд зі з'єднання Куяльницького лиману та Одеської затоки, а також розробка, затвердження узгодженого плану дій щодо мінімізації нанесення збитку;
- дослідження наслідків антропогенного впливу і рекреація курортного комплексу Куяльник-Лузанівка;
- оцінка можливих змін гідроекологічного режиму Куяльницького лиману у разі проведення гідротехнічних споруд зі з'єднання Куяльницького лиману та Одеської затоки та оцінка можливого альтернативного наповнення Куяльницького лиману водами Чорного моря;
- пропозиції громадських організацій щодо доцільності проведення будівництва гідротехнічної споруди зі з'єднання Куяльницького лиману та Одеської затоки.
За словами ректора Одеського державного екологічного університету Сергія Степаненка, рада південного наукового центру підтвердила, що наповнення Куяльницького лиману морською водою є вимушеним, але необхідним кроком. Контрольована подача морської води, згідно з результатами численних експертиз, не призведе до погіршення стану водойми, але дасть час для виконання регіональної програми і комплексне рішення всіх проблем лиману.
В свою чергу начальник управління державної екологічної експертизи, екологічних програм та міжнародної діяльності Юрій Інешин розповів, що проектна документація з будівництва гідротехнічної споруди щодо з'єднання Куяльницького лиману з морем мала бути ще торік, але в силу низки причин в минулому році не вийшло, і тільки цього року в травні місяці був укладений договір (компанія підрядник – «Вест»).
Позицію вищевказаних фахівців не розділив директор МПП «Трансконтинентальне сейсмопрогнозове бюро» Борис Капочкін, який назвав заповнення Куяльницького лиману морською водою марнотратством і застеріг про можливий ризик. Він висловив переконання, що необхідно враховувати розчинність кожної з речовин в закачуваних водах та в ропі лиману і процеси на геохімічних бар'єрах. Розрахунок концентрацій забруднюючих речовин у верхньому шарі донних осадів слід оцінювати з урахуванням процесу флотації і коагуляції на геохімічних бар'єрах. Якщо у верхньому шарі грязей лиману природний фон хоча б одного забруднюючої речовини буде перевищений, забруднення морських вод увійде в протиріччя з чинним законодавством з усіма витікаючими з цього наслідками.
На думку представників громадськості, необхідно провести більш детальний аналіз проекту, зокрема додаткові науково-дослідні заходи з метою встановлення впливу, як позитивного, так і негативного, на стан Куяльницького лиману за результатами реалізації даного проекту. Голова громадської ради при Державній екологічній інспекції в Одеській області та Державній екологічній інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря Юрій Геращенко акцентував увагу на наявності програми моніторингу в районі Куяльницького лиману та зазначив, що реалізувати проект необхідно «розумно» та «правильно».
Учасники наради погодились, що потрібен компромісний та продуманий варіант, відповідно до якого здійснюватиметься будівництво труби, але найголовніше – чітко вказані відповідні норми та відповідальні за їх дотримання.
Перший заступник начальника Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря Андрій Маляс запевнив, що в рамках наданих законом повноважень Держекоінспекція здійснюватиме моніторинг задля того аби не порушувався стан довкілля.
За підсумками наради громадській раді при Державній екологічній інспекції в Одеській області та Державній екологічній інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря було доручено підготувати наступне засідання з можливістю розгляду проекту будівництва гідротехнічної споруди зі з’єднання Куяльницького лиману та Одеської затоки.