Винахідники синього світлодіода отримали Нобелівську премію
Цьогорічну Нобелівську премію з фізики отримали вчені з Японії та США Ісаму Акасака, Хіросі Амано і Сюдзі Накамура. Як зазначається у заяві Нобелівського комітету, престижна нагорода присуджена їм за винайдення та розробку нового екологічного джерела енергії — синього світлодіода.
Винахід, який обіцяє зробити революцію в освітленні будинків та офісів, вже допомагає створювати новітні екрани мобільних телефонів, комп'ютерів і телевізорів.
При створенні нового виду світлодіода, або LED, вчені подолали важливу перешкоду для створення білого світла набагато більш ефективного, ніж лампи розжарювання або люмінесцентні лампи. Тепер світлодіоди широко поширені і експерти кажуть, що їх використання буде тільки рости.
«Лампи розжарювання освітлювали 20-те століття; 21-ше століття буде освітлено світлодіодними лампами», сказав Нобелівський комітет, оголошуючи своє рішення японських дослідників.
Накамура є професором в Університеті Каліфорнії в Санта-Барбарі. Акасака є професором Університету Мейджо та Університету Нагоя в Японії, Амано також з Нагої. Акасака і Амано зробили свої винаходи під час роботи в Нагої, в той час як Накамура працював окремо в японській компанії Nichia Chemicals.
На прес-конференції, Накамура сказав, що він «радий бачити, що моя мрія світлодіодного освітлення стала реальністю. Сьогодні можна купити енергозберігаючі лампочки в супермаркеті і зменшення витрати електроенергії. Я сподіваюся, що це допомагає зменшити глобальне потепління теж», сказав він, читаючи заздалегідь підготовлену заяву.
Відповідаючи на питання раніше, як він розуміє важливість свого дослідження на ранній стадії, він заявив журналістам: «Ніхто не може зробити мобільний телефон без ... мого винаходу».
Вчені вже давно розробили червоний і зелений світлодіод, але необхідний був синій, щоб зробити біле світло, над яким вони працювали протягом 30 років.
За матеріалами The News Tribune