Національний природний парк «Джарилгацький» «воює» зі сміттям
Акцію «Очистимо планету від сміття», що отримала згодом статус всесвітньої, вперше провели у вересні 1993 року жителі Австралії – вони масово вийшли на очистку океанських пляжів. Поступово до акції приєдналися інші країни, і на сьогоднішній день в ній беруть участь вже мільйони добровольців з 100 держав у всьому світі.
Жителі різних континентів спеціально виділяють тиждень у вересні, щоб влаштувати збір і сортування сміття в рідному місті або відправляються з екологічними цілями в якусь іншу точку планети. У багатьох містах проходять просвітницькі заходи на тему екологічної та економічної користі переробки відходів. Люди очищають від сміття місця відпочинку, пляжі, лісопарки і водойми, приміські території і річки, проводять акції «Відходам немає ходу», «Парк замість смітників», «Атака на пластик», саджають дерева, влаштовують виставки, концерти та прес-конференції.
Вирішили підтримати цю акцію й працівники Національного природного парку «Джарилгацький». Пропозиція очистити спільними зусиллями острів від сміття перед початком осінньо-зимового періоду надійшла від керівника ТОВ «СКАДОВСЬК-МАРИНА» Євгена Акуловича. Зранку 10 вересня, якраз в рамках тижню Всесвітньої акції «Ми чистимо світ» («Очистимо планету від сміття»), природоохоронці разом з підприємцями, перевізниками, працівниками ДП «Скадовське ДЛМГ» на катамарані «Білий шквал» вирушили на мис Джарилгацький для проведення екологічної акції «Зробимо острів чистим». Теплохід «Сергій Скадовський» з капітаном та волонтерами на борту прибув на причал острову заздалегідь.
Актуальність подібних акцій в останні роки особливо зросла. З кожним роком все більше відпочиваючих приїздить на острів для того, щоб відпочити від міської суєти, набратися сил та здоров’я, побути наодинці з природою. Але людство, на жаль, все більше стає «суспільством споживачів». Рівень екологічної свідомості у більшості з тих, хто завітав на територію Національного природного парку, судячи по всьому, не надто високий. Питанням «Що я залишу після себе тим, хто прийде за мною?», - мало хто переймається. Таке враження склалося в учасників акції відразу ж після того, як вони ступили на острів. На зміну радісному, піднесеному настрою, який викликала в дорозі зустріч зі зграйкою дельфінів, прийшло легке розчарування від побаченого. Картини чудових морських краєвидів ніяк не поєднувалися з порожніми скляними та пластиковими пляшками, поліетиленовими пакетами, які лежали прямо під ногами в траві та під деревами. Тому прибирати сміття почали тієї ж таки миті, як отримали мішки.
Як тільки-но розбрелися по узбережжю, залунали голоси відпочиваючих: ««Грінпісівці» приїхали!». Незабаром дехто з відпочиваючих приєднався до волонтерів, а дехто почав підказувати, де вже встигли прибрали сміття, а де ще слід прибрати.
Мета екологічної акції «Зробимо острів чистим» - пр.ивернути увагу людей до проблем забруднення навколишнього середовища і засмічення, а також розвинути у них навички господарського ставлення до оточуючого світу, підвищити рівень екологічної культури і грамотності. Упродовж цьогорічного оздоровчого сезону подібна акція проводиться втретє і, мабуть, не в останнє.
Ще колись давно відомий фізик Нільс Бор сказав: «Людство не загине в атомному кошмарі, воно задихнеться у власних відходах». Організовуючи цю та інші подібні акції природоохоронці, екологи й просто небайдужі любителі природи та туристичних принад з усіх сил намагаються зробити так, щоб слова Бора не стали пророчими...
О. Повжик, провідний фахівець з рекреації НПП «Джарилгацький»