У Бережанському лісомисливському господарстві росте унікальна клонова плантація
Нещодавно журналісти телеканалу TV-4 завітали в гості до державного підприємства «Бережанське лісомисливське господарство». Метою візиту до бережанських лісівників було не лише ознайомитися зі станом справ лісової галузі Бережанського краю, а й погледіти на унікальну клонову плантацію дугласії, яка зростає в Завалівському лісництві.
А провести екскурсію для журналістів люб’язно погодилися головний лісничий ДП «Бережанське лісомислиське господарство» Микола Ковальчук і лісничий Завалівського лісництва Ігор Семак.
«2006 року нашим підприємством створено 4 плантації, дві клонових – плантація дугласії тисолистої та модрини європейської і японської, а також дві родинні плантації дуба звичайного, – повідомив Микола Ковальчук. – Плантація дугласії, на якій ми зараз знаходимося, створена в Завалівському лісництві, плантацію модрини створено в Урманському лісництві і дві дубові родинні плантації створені в Конюхівському лісництві».
- Чим цікава плантація дугласії тисолистої, на якій ми зараз перебуваємо? – продовжує розмову лісничий Завалівського лісництва Ігор Семак. – Насіння даної лісової породи 1910 року прибуло до нас на Тернопільщину зі штату Колорадо, яке розділили між двома лісгоспами – Бережанським і Тернопільським. Дугласія тисолиста добре прижилася в наших насадженнях, тому було вирішено створити з плюсових дерев підприємства клонову плантацію цієї породи із залученням клонів із інших областей, в основному з Закарпаття. В даному випадку ви бачите насадження, створені 2006 року в шахматному порядку. Метою створення клонової плантації є отримання більш генетично якісного насіння.
На запитання журналіста, чи є в області подібні успішні результати створення клонової плантації дугласії тисолистої, головний лісничий розповів, що в нашій області це єдина така плантація. Якщо брати в загальному по Україні, то такі позитивні результати не є частими. Загалом же на плантації добре прижилися черенки 28 клонових дерев. Маю на увазі, що з 28 плюсових дерев дугласії тисолистої взято черенки і зроблено прививки.
Поцікавилися журналісти і тим, чим дана порода вирізняється з-поміж інших лісових порід?
Дугласія тисолиста характерна великими запасами деревини. Крім того, вона є швидкоростучою деревною породою. В кінці ХІХ ще чехами на Закарпатті було створено лісові культури дугласії тисолистої з ялицею білою. На сьогодні у віці 80-100 років запаси цієї деревини становлять 1400 кубометрів на гектар. Ми в букових насадженнях, які є переважаючою лісовою породою на Бережанщині, на сьогодні маємо 300-350 кубометрів деревини з гектара. Дугласія практично в чотири рази переважає за продуктивністю лісових насаджень, - резюмував головний лісничий Бережанського лісомисливського господарства.