Меморандум з Мінприроди
Громадським організаціям України пропонуємо приєднатися до відкритого листа, який пропонуємо для обговорення.
Нагадаємо, нещодавно Мінприроди запропонувало громадським організаціям України приєднатися до розробки та підписання меморандуму (http://blogs.ukrinform.gov.ua/blog/andriy-mohnik/zaproshuyu-predstavnikiv-gromadskosti-doluchitisya-do-obgovorennya-proektu-memorandumu-pro-spivpracyu).
Вважаємо за необхідне внести такі зміни:
· Розширити перелік сторін - підписантів меморандуму таким чином, щоб в нього були включені не тільки Мінприроди, але і його структурні підрозділи (Держекоінспекція України, Український науково-дослідний інститут екологічних проблем Мінприроди України), а також включити до складу підписантів природоохоронні громадські організації, науково-технічні ради заповідників і національних парків, різні наукові організації;
· ст. 1 меморандуму сформулювати таким чином: «Сторони у межах повноважень, шляхом консолідації своїх зусиль и координації дій, на засадах рівності та взаємодопомоги, з врахуванням державної екологічної політики, впроваджуватимуть та розвиватимуть співпрацю з реформування Міністерства, розробляють нове «Положення про Міністерство екології та природних ресурсів України», яке мають підготувати та повністю узгодити між собою до 1 грудня 2014 року. При підготовці цього документа сторони надають одна одній всю необхідну для роботи інформацію, якщо це не суперечить законодавство України, сприяють проведенню необхідної кількості обговорень, дискусій, круглих столів тощо».
Крім цього виходячи зі свого досвіду роботи вважаємо неможливим говорити про які не будь серйозні покращення роботи Мінприроди без вирішення найближчим часом наступних питань, які повинні обов'язково бути відображені в тексті меморандуму:
Розробити концепцію люстрації міністерств:
· Закон про люстрацію затребуваний суспільством і рано чи пізно буде прийнятий. Мінприроди необхідно отримати кредит довіри суспільства. На жаль, ситуація на сьогоднішній день така, що без такої досить жорсткої міри, як люстрація, говорити про це неможливо. Щоб люстрація не перетворилася на чергову «продовольчу програму», громадські організації України повинні запропонувати не тільки прозорі критерії чистки, а й прозорі, зрозумілі суспільству критерії призначення кандидатів на посади керівників усіх рівнів.
· Слід також зазначити, що питання про доцільність проведення люстрації тісно пов'язане з питанням про реформування структури Мінприроди. Але почати потрібно саме з люстрації, щоб реформування проводили фахівці, що володіють кредитом довіри народу.
Реформувати структуру міністерства:
· Мінприроди спільно з громадськими екологічними організаціями повинно провести обговорення і підготовку реформи Мінприроди.
· Необхідно не просто відновити територіальні органи Мінприроди. Сформована ситуація дає нам можливість створити їх з чистого аркуша, не тягнути знов старі проблеми у створювану структуру. Ні в якому разі не можна допустити, щоб колишні «добре зарекомендувавши себе кадри» затягнули нас знову в болото корупції, незрозумілих призначень і некомпетентних рішень.
· Абсолютно логічним виглядає об'єднання територіальних органів Мінприроди з територіальними органами екологічної інспекції.
· Давно назріло питання про перепідпорядкування всіх природних заповідників, національних парків, біосферних заповідників Мінприроди.
· Забезпечити участь представників Мінприроди та його територіальних органів у функціонуванні Єдиної системи цивільного захисту населення. Створення структури, яка зможе оперативно реагувати на екологічні НС.
Налагодити і розширити повноцінну взаємодію з реально працюючими громадськими організаціями:
· Відновити інститут громадських інспекторів охорони природи. Надати їм право разом із співробітниками міліції оформляти адмін. протоколи з екологічних правопорушень.
· Забезпечити правову підтримку екологічних громадських організацій.
· Переобрати чинний склад Громадської ради при Мінприроди. Відновити Громадські ради при тер. органах Мінприроди.
Розробити та внести на затвердження КМУ порядок взаємодії з іншими міністерствами і відомствами (зокрема, МВС, Держслужбою з надзвичайних ситуацій) при виконанні завдань, що стоять перед Мінприроди:
· Забезпечити спільно з представниками громадських організацій підвищення кваліфікації співробітників МВС, Держслужби з надзвичайних ситуацій з питань, що стосуються екологічних злочинів, адміністративних правопорушень і надзвичайних ситуацій.