Енергетичний тур Полтавщиною. День третій. Полтава.
П’ятнадцятим населеним пунктом, який відвідав Тур «За безпечну енергетику» стала Полтава — місто, якому виповнилося 1100 років. День у цьому прекрасному місті став, мабуть, найбільш успішним в історії туру: наше наметове містечко відвідало більше 1000 осіб, серед яких були й представники владі, й журналісти, й місцеві винахідники-кулібіни, й пересічні громадяни. Тільки серед дітей виявилося більше 40 осіб, які прийняли участь у конкурсі малюнків на асфальті. Чудовий сонячний день, сповнений емоцій та досягнень.
З раннього ранку ми виїхали до Корпусного саду — пам’ятки ХІХ сторіччя у самому серці Полтави. Ми не встигли ще й розгорнути експозицію, як люди вже почали підходити та цікавитися нашими пропозиціями та ідеями. Поради з енергозаощадження «пішли на ура», зробити в своїх оселях сонячні колектори згодилися сотні полтавчан. Отже, багато полтавських осель отримуватиме енергію безпосередньо від Сонця, тому наша держава неодмінно стане більш енергоефективною. Багато людей перейнялися ідеєю енергозаощадження, вони розпитували про тонкощі утеплення будинків та про те, як знизити енергоспоживання власної домівки. Серед відвідувачів були й місцеві «кулібіни», які вже давно експериментують з різними джерелами енергії. Але не в усіх досвід є позитивним. Наприклад, один з відвідувачів створив вітроенергетичну установку. Його просто змусили зупинити свій вітряк, мовляв, шум заважає владі. Хоча жодного перевищення припустимого рівню шуму, з його слів, не відбувалося. Інший винахідник повідомив про розробку сонячного колектору нового зразку.
Саме в цьому турі лектори-волонтери самі перетворилися на слухачів: ми відвідали Лабораторію сонячної енергетики Полтавської державної аграрної академії. Її керівник — кандидат сільськогосподарських наук доцент Володимир Калініченко — розповів, що вже три роки полтавські аграрії досліджують використання енергії сонця. А передумовою виникнення лабораторії став дарунок від польських добродіїв. В арсеналі лабораторії — шість сонячних колекторів різних типів та одна сонячна батарея. Але не слід думати, що ці прилади стоять на даху одного з корпусів лише для науки. Щодня вони нагрівають для ветеринарної клініки та гуртожитку, розташованих поруч, одну тонну води, а електроенергія від батареї використовується для роботи насосів та комп’ютерів, які керують системою в цілому. Володимир Калініченко каже, що різні типи сонячних колекторів мають різну ефективність. В літку, скажімо, найбільш ефективні прямі системи, а сукупно на протязі року — вакуумні.
Представники міської та обласної влади також відвідали наше наметове містечко. Разом ми обговорили плани на майбутнє, як можна було б втілити у Полтаві проекти з енергозбереження, використання енергії сонця тощо.
А завершився день прекрасною екскурсією, які організували полтавські активісти. Ми дізналися про те, що зв’язує з Полтавою таких видатних людей як Пушкін та Гоголь, Скліфосовський та Лисенко, Сластьон та Кричєвський, Позен та Котєльніков. Творець української літературної мови Іван Котляревський — теж полтавчанин, і ми відвідали пов’язані за ним місця, побували на території його садиби. Отже, кожен з нас увезе з собою в серці любов до цього прекрасного міста та його людей.
Нагадаю, що творцями нашого туру стали Національний екологічний центр України та Екоклуб міста Рівне, а фінансове підґрунтя для його проведення надав Фонд демократії ООН. Оператор полтавської частини туру — харківська громадська організація «Товариство учасників руху», а участь у цьому екологічному проекті прийняли «Зелений фронт», «Мама-86», «Умка» та багато інших організацій. Тепер на нас чекають Нові Санжари.
Олег Перегон, «Зелений Фронт», Харків-Миргород-Руновщина-Полтава
Ось публікації про наш тур у місцевій пресі: http://youtu.be/af7S8kzeJYk, http://kolo.poltava.ua/dozvilya/u-korpusnomu-parku-poltavtsiv-navchali-beregti-energiyu-za-rahunok-sontsya-22578.html, http://www.poltava.pl.ua/news/29699/, http://np.pl.ua/2014/08/bezpechna-enerhetyka-yak-vidmovytysya-vid-rosijskoho-hazu/, http://www.poltava.pl.ua/news/29644/, http://np.pl.ua/2014/08/bezpechna-enerhetyka-yak-vidmovytysya-vid-rosijskoho-hazu/,