Енергетичний тур. День другий. Руновщина.
Цього дня погода була фантастичною: білі хмарки на прозорому бірюзовому небі, які лише пару хвилин за весь день трішки подощили. Сонце, енергію якого ми пропагували, сяяло з раннього ранку до пізнього вечора. Від відвідувачів нашого наметового містечка ми бачили лише позитив: нам дякували за ідеї, які місцеві мешканці сприйняли як корисні та важливі.
Втім, наш тур, оператором якого виступила легендарна харківська громадська організація «Товариство учасників руху», яка опікується не тільки безпекою пішоходів, але й екологічною тематикою, розпочався не у мальовничому селі, а в самій Полтаві, де в нас була призначена ранкова прес-конференція у інформаційній агенції «Новини Полтавщини», яка квартирує на п’ятому поверсі будівлі Полтавської облдержадміністрації. Півтори години тривало спілкування з журналістами. В ньому прийняли участь Артур Денисенко, координатор енергетичної програми Національного екологічного центру України (Київ), Володимир Калініченко, кандидат сільськогосподарських наук, доцент Полтавської державної аграрної академії, де вже декілька років працює лабораторія сонячної енергетики (Полтава), Галина Олійникова, фахівець громадської організації «Мама-86» (Артемівськ) та активістка тієї ж організації Ольга Откидач (Полтава). Також на прес-конференції були присутні всі учасники туру, які доповнювали своїми репліками доповідачів. Журналісти з великою зацікавленістю сприйняли інформацію учасників туру, задавали запитання, цікавилися подробицями енергозбереження, небезпеки технології з видобутку сланцевого газу та газу ущільнених пісковиків, іншими питаннями. Частина матеріалів вже оприлюднені (наприклад, див: http://np.pl.ua/2014/08/bezpechna-enerhetyka-yak-vidmovytysya-vid-rosijskoho-hazu/, http://np.pl.ua/2014/08/pres-konferentsiya-rozbudova-enerhoefektyvnoho-suspilstva/), а частина — вийде найближчим часом.
Як тільки журналісти відпустили учасників дискусії, тур відправився до села Рунівщина Полтавського району Полтавської області, де ми познайомилися з самобутнім місцевим традиційним борщем. Такого борщу не скуштуєш ніде більше — господині Рунівщини кладуть в нього перець, що робить вкус страви неперевершеним. У цьому селі живуть дуже гостинні, хлібосольні та талановиті люди. Тур складається з двох частин: перша — це надання громадам життєво важливої інформації про енергозбереження, використання енергії сонця, безпечну та небезпечну енергетику. Друга задача туру — ознайомлення самих екологів з ініціативами різних населених пунктів, їхніми пам’ятними місцями. Щоб кожен учасник туру-гість Полтавщини, повертаючись додому, повіз у своєму серці частину тієї краси, історії, доброти, яка тут існує.
У Рунівщині нам справді повезло: ми побачили громаду, яка піклується про енергоефективність, енергозбереження, захист довкілля. На прикладі музею та дома культури сільський голова Володимир Сухаренко (який одночасно є координатором Громадської Ради при Полтавській обласній Раді, а також активістом громадської організації «Козацькі хутори», яка займається розвитком зеленого тризму, краєзнавством, відтворенням та збереженням народних козацьких традицій тощо). Володимир Якович показав нам, як утеплюють селяни будівлі, як підвищують енергоефективність власного села, як чистять річку, яка протікає через село. А ще тут зберігають та досліджують історію. Саме в одному з козацьких хуторів при селі Рунівщина народився січовий стрілець, а також художник та скульптор Михайло Гаврилко. А ще в цьому селі народився писар останнього українського гетьмана — Калнишевського, який був визнаним православним святим за ті підступні тортури, яким його піддали російські самодержці-самодури.
Однак, головною метою туру є все ж таки не відвідання пам’яток. Отже наше наметове містечко у Рунівщині відвідало більше 150 осіб. Серед них — депутати сільської Ради, вчителі місцевої школи, фермери. Про сонячну енергетику більшість вже чула, але повної інформації люди не мали. Літературу брали охоче, обіцяли обов’язково зробити в своїх оселях сонячні колектори або встановити сонячні батареї. Скаржаться, що якби держава хоч в чомусь допомагала — встановили б енергоефективні прилади вже давно. А поки розраховувати приходиться лише на власний ентузіазм та власні статки, на переобладнання господарств, навіть невеликих, піде багато років.
Ввечері учасників туру проводжали як дорогих гостей, попрощатися прийшов і сільський голова, і місцеві активісти. Запрошують приїжджати ще — щоб навесні втілити деякі з ідей туру у життя.
Ну, а після повернення у Полтаву пані Ольга Откидач організувала для учасників туру незабутню екскурсію у Полтавський міський дендропарк, який є пам’яткою природи загальнодержавного значення. Фантастична природа, краса, створена руками людей, вразила всіх без винятку активістів. Завтра нас очікує Полтава, де наше наметове містечко розгорнеться на Майдані біля Корпусного саду. Далі буде.
Олег Перегон, ГО «Зелений Фронт» Харків-Миргород-Полтава-Рунівщина-Полтава
П.С. А Миргородські журналісти ось так висвітили наше перебування у їхньому місті: http://myrgorod.pl.ua/news/gromadski-aktyvisty-pobuvaly-z-energetychnym-turom-u-myrgorodi.
П.П.С. Наш тур став можливим за фінансової підтримки Фонду демократії ООН, його матеріали розроблені Національним екоцентром України та Екоклубом міста Рівне. Всі учасники туру є волонтерами, які діють заради енергобезпеки України, збереження нашого довкілля, витрачаючи власний час та сили заради суспільства.
Докладніше та з фото: http://www.zfront.org/tur_2d/