Наступного року лелек на Україні побільшає
Стараннями польського МЗС лелек на Україні має побільшати. В травні польські дипломати пролобіювали створення в Лівані спеціальної служби, яка боротиметься з нерегульованим відстрілом пернатих.
Лелека в Україні - майже, як свята корова в Індії. Цих птахів люблять і шанують, вважається що вони приносять щастя. Для Польщі ж бузько - не менше, як національний символ. Натомість в Лівані відстріл наших лелек - це майже всенародний спорт. Як свідчать багато чисельні фотографії долучаються до цього «кривавого хобі» навіть діти. Для них похизуватися пернатим трофеєм - довести сою дорослість. Молодь і досвідчені стрільці прагнуть побити кількісні рекорди. Часто ліванці великими компаніями вибираються на «пікніки» з рушницями і впродовж дня змагаються в кількості «збитих» птахів.
Білі лелеки - птахи міграційні. В Україні гніздиться до 18 тис. пар, в Польщі - понад 50 тис. А зимують вони в Судані та інших африканських країнах. Двічі на рік вони долають сотні кілометрів, пролітаючи територію Ізраїлю, Лівану, Туреччини, Болгарії та Румунії. Переліт над невеликим Ліваном - найбільше випробування для бузьків. За даними польських орнітологів група ліванців «на полюванні» в стані застрелити від 30 до 300 птахів за день. За рік же ж над Ліваном гинуть десятки тисяч пернатих, серед яких до 5% європейської популяції лелек!
Хоча ліванський парламент заборонив відстріл перелітних птахів ще 1995 року, на практиці за дотриманням цієї вимоги ніхто не слідкував. Навпаки існувала негативна тенденція, пов'язана з поширенням вогнепальної зброї в нестабільному регіоні. Аби виправити ситуацію цього року природоохоронні організації організували чималу просвітницьку кампанію. На шкільних уроках та сторінках буклетів розповідається про великих білих птахів та їхнє значення для різних народів світу - активісти прагнуть привити любов до пернатих, а також пояснити, що кривдячи птахів, мисливці кривдять і чимало людей з далеких країн, які бузьків люблять і шанують.
Також в травні цього року МЗС Польщі, через свого посла в Бейруті, врешті домоглося створення інспекції, яка б з допомогою поліції притягувала б «стрільців» до відповідальності. Тож маємо надію, що вже наступного року з африканської зимівлі на свою батьківщину повернеться значно більше лелек.
Віто Надашкевич, КЕПУ