Енергія з каналізації
Щодня мільйони літрів гарячої води з водопровідних кранів, побутових приладів і від підприємств безслідно зникають в каналізації. Витрачається не тільки вода, недолік якої відчуває наша планета, але і теплова енергія.
Жителі австрійського міста Амштеттена намагаються зменшити втрати. Тут працює пілотний проект місцевої комунальної компанії, який відновлює енергію, що пропадає в лабіринтах каналізації. Енергія «з відходів» використовується для обігріву взимку та охолодження влітку будівель площею 4000 квадратних метрів та дозволяє їм обійтися без газу і зменшує вуглецевий слід.
«Майже щотижня ми зустрічаємо різні делегації охочих подивитися, - з ентузіазмом розповідає Роберт Сіммер (Robert Simmer), голова компанії Stadtwerke Amstetten. - Французька делегація приїжджає наступного тижня, потім іспанська ... Нам починає не вистачати ресурсів, доводиться напружувати персонал, щоб обслужити всіх, хто прибуває».
На 42-метровій ділянці каналізації, де температура води досягає 27 градусів Цельсія, компанія ввела в дію високотехнологічну установку. Вода в ній циркулює в трубах, прокладених вздовж каналізаційних, але окремо від них, відбираючи тепло за допомогою теплообмінників. Нагріта вода надходить в тепловий насос і використовується для центрального опалення. «Вода, яка перекачується тут, чиста, в ній немає ніяких фекалій», - підкреслює Сіммер.
Тепловий насос витрачає електрику, витрати на яку досягають 6500 євро на рік. Незважаючи на це в цілому пристрій забезпечує істотну економію в порівнянні з раніше використовуваним газовим опаленням.
Компанія витратила на установку для регенерації енергії з каналізації 240 тисяч євро і сподівається повернути цю суму протягом 11 років. Сіммер стверджує, що будь-яке інше поновлюване джерело енергії окупилося б не раніше.
Завдяки паперовій фабриці, розташованій неподалік, котра регулярно скидає в каналізацію гарячу воду, каналізаційні стоки тут тепліші, ніж зазвичай. Але навіть у місцях без такої переваги потенціал технології дуже суттєвий, вважає доктор Флоріан Кречмер (Florian Kretschmer) з BOKU - Університету природних ресурсів та природничих наук (University of Natural Resources and Life Sciences) у Відні. «Перевага цієї технології в тому, що у вас є регіональний ресурс, де завжди є стічні води», - каже дослідник.
Амштеттен - чи не єдине місто в Європі, де «добувають» енергію з каналізації. У Німеччині, Австрії та Швейцарії налічується більше 200 подібних проектів.
Дослідження, проведені в BOKU, показують, що від 3 до 5 відсотків австрійських будівель могли б опалюватися за допомогою цієї технології, особливо придатною для великих будов, в яких розташовані школи, офіси і т. д.
Цифри, безумовно, не великі. Але на думку Кречмера в поєднанні з іншими чистими джерелами енергії, такими як сонце і вітер, технологія внесе свій внесок у зменшення частки викопних енергоносіїв в економіці Європи.
«Звичайно, сама по собі вона не вирішить енергетичні проблеми в світі, - говорить вчений. - Але те що нам знадобиться в майбутньому, це зважене поєднання (способів отримання енергії), і енергія зі стічних вод може зіграти в цьому свою роль».