Ситуація, що склалася внаслідок витоку на поверхню кислих гудронів на Львівщині
14.10.2010 р. з ініціативи Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та за участю представників Держекоінспекції в Львівській області, Держуправління ОНПС в Львівській області, СЕС, Управління МНС в Львівській області, представників засобів масової інформації відбувся виїзд до місць зберігання та витоку кислих гудронів ВАТ «Львівський дослідний нафтомаслозавод», - повідомила КЕПУ прес-служба Державної екологічної інспекції в Львівській області.
Предметом для обговорення стало пониження рівня кислої води в накопичувачах відходів нафтопереробки (кислих гудронів) та витікання їх на поверхню. Поставлено питання щодо шляхів вирішення цієї проблеми на державному рівні, оскільки на сьогодні підприємство знаходиться на стадії банкрутства.
Ситуація на сьогоднішній день ускладнилася тим, що у поточному році знизився рівень кислої води у накопичувачах, кисла вода інтенсивно просочується, про що свідчать результати комісійної перевірки 31.08.2010 р.
Рідина з накопичувачів почала витікати з накопичувачів кислих гудронів на поверхню у 2004 році. На той час Держуправлінням ОНПС в Львівській області щоквартально проводилися перевірки, відбори проб, вживалися штрафні санкції до підприємства, надавалися приписи, скеровувалися відповідні листи у органи прокуратури, ОДА.
Відходи нафтопереробки (кислі гудрони) ВАТ «Львівський дослідний нафто маслозавод» знаходяться з 1960 року біля міського сміттєзвалища загальною площею приблизно 6,8 га.
Ще у 1987 році Львівським політехнічним інститутом проводились детальні дослідження кислих гудронів ВАТ «Львівський дослідний нафто маслозавод». В результаті проведених досліджень науковці прийшли до висновку, що атмосферні і паводкові води вимивають із озер сірчану кислоту і водорозчинні компоненти, забруднюючи ґрунт; спонтанний окисно-відновний процес супроводжується окисленням органічної маси, відновленням ангідриду сірчаної кислоти і частини сульфогруп сульфокислот.
Для безпечного зберігання кислих гудронів за проектною документацією було зроблено глиняні замки. Однак внаслідок різних геоморфологічних та тектонічних процесів відбулася розгерметизація глиняних замків озер та кисла вода почала витікати на поверхню.
31.08.2010р. Державною екологічною інспекцією в Львівській області проведено позапланову перевірку ВАТ «Львівський дослідний нафтомаслозавод». Акт перевірки складено комісійно, за участю представників Львівської міської ради, Грибовицької сільської ради, НУ «Львівська політехніка», Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області, Жовківської районної СЕС, ЛКП «Збиранка». Перевірку проведено без участі представників ВАТ «Львівський дослідний нафтомаслозавод», оскільки представники підприємства не з'явилися.
В ході перевірки комісійно проведено обстеження трьох накопичувачів відходів нафтопереробки. При обстеженні візуально встановлено, що рівень рідини в накопичувачах №№2,3 понизився орієнтовно на 1 м порівняно з максимально відміченим рівнем, про що вказують залишки нафтопродуктів на бортах накопичувачів.
При натурному обстеженні встановлено факт просочування фільтратів накопичувачів в районі садово-городнього кооперативу «Сонячний», орієнтовно 1 км на Пд.-Зх. від накопичувачів. Просочування відбувається у підніжжі схилу пагорбу на орієнтовній площі земельної ділянки 0,375 га. На даній площі відділом інструментально-лабораторного та радіаційного контролю Інспекції відібрано проби ґрунту на глибинах 0,2-0,8 м для проведення досліджень щодо забруднення.
В результаті проведених досліджень виявлено перевищення по сульфатах (131,1-147,04 ГДК), нафтопродуктах (1,15-1,55 разів), свинцю (1,1-1,19 разів), кадмію (1,2-1,76 разів), рН ґрунту (2,97-3,32) є дуже кислим, що свідчить про витікання кислої води з накопичувачів відходів нафтопереробки.
Також встановлено, що на даній території, в районі просочування рідини, влаштовано 3 траншеї загальною протяжністю близько 100 м, глибиною 0,5-0,7 м та шириною 0,5м. В одній із траншей виявлено фрагмент дренажної труби, з якої стічні води потрапляють у водний об’єкт (безіменний потік), який впадає у р. Малехівка.
На час перевірки відібрано проби стічної води, що потрапляє у безіменний потік та для визначення впливу забруднення поверхневих вод – вище і нижче забрудненої території.
За результатами проведених досліджень виявлено перевищення по сульфатах (11,7 ГДК), свинцю (2,27 ГДК), марганцю (800,6 ГДК), кадмію (4,62 ГДК), міді (227 ГДК), цинку (72,8 ГДК), кобальту (7,49 ГДК), активна реакція рН кисла 2,53 (нижня межа) рН у стічній воді становить 2,30; нижче забруднення – 2,45; вище забруднення – 7,11.
За результатами інструментально-лабораторних замірів від 31.08.2010р проведених відділом інструментально-лабораторного та радіаційного контролю Інспекції спостерігається забруднення поверхневих вод безіменного потічка внаслідок просочування фільтрату нафтопереробки ВАТ «Львівський дослідний нафтомаслозавод».
Жодних документів на час проведення перевірки підприємством у Інспекцію не представлено.
Інспекцією 31.08.2010р. видано припис ВАТ «Львівський дослідний нафтомаслозавод» щодо представлення необхідної документації та усунення виявлених порушень.
Керуючись статтями 268, 276 і 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» Інспекцією 29.09.2010р. надіслано повідомлення арбітражному керуючому та виконавчому директорові ВАТ «Львівський дослідний нафтомаслозавод» для вжиття заходів адміністративного впливу. Однак 08.10.10р. посадові особи підприємства не з'явилися.
кино