Зберігається високий рівень забруднення Азовського моря - Мінприроди України
Державна екологічна інспекція Азовського моря в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики в галузі охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами, здійснює інструментально- лабораторний контроль за нормативами скидів забруднюючих речовин, показниками стану забруднення морських вод. За ІІ квартал 2007 року відділом екологічного аналітичного контролю і моніторингу відібрано та проаналізовано 725 проб стічних, поверхневих, підземних та баластних вод, виконано 5529 визначень.
Зберігається високий рівень забруднення Азовського моря в прибережній смузі в порівнянні з віддаленими від берега моніторинговими точками. Максимальне забруднення вносять підприємства, розташовані на узбережжі і які мають скиди в Азовське море.
Значне забруднення Азовського моря у межах м. Маріуполя вносять скиди металургійного комбінату „Азовсталь”. Комбінат здійснює забір морської води на двох водозаборах та має п’ять скидів в акваторію Азовського моря. Через чотири з них скидаються теплообмінні води. Через скид № 9 безпосередньо в море скидаються виробничі стічні води, які проходять очистку від завислих речовин та нафтопродуктів в шламонакопичувачі, розташованому в акваторії Азовського моря. В шламонакопичувач комбінат скидає шлами газоочисток аглодоменного виробництва, скиди прокатних цехів, шлами хімводоочисток. За даними аналізів можливо говорити про незадовільний стан цього скиду. Нормативи ГДС речовин в стічних водах на скиді № 9 за ІІ квартал 2007 року перевищуються по наступним показникам: завислі речовини (до 2,2 ГДС), БСК5 ( до 2,3 ГДС), азот амонійний ( до 6,3 ГДС), залізо загальне (до 3,5 ГДС), мідь ( до 7,4 ГДС), нітрати ( до 1,4 ГДС), нафтопродукти (до 2,7 ГДС). Інспекцією щоквартально за результатами аналізів виставляються претензії ВАТ „МК „Азовсталь”.
В контрольному створі (250 м від випуску № 9 ВАТ „м/к”Азовсталь”) стан морської води у ІІ кварталі 2007 року не відповідав нормам для водойм рибогосподарського призначення по наступним показникам: завислим речовинам (4,0 ГДК), БСК5 (1,6 ГДК ), нітритам (3,8 ГДК), азоту амонійному (8,0 ГДК) нафтопродуктам (3,7 ГДК), залізу загальному (21 ГДК).
Але актуальним залишається питання по утилізації шламів, які вилучаються із шламонакопичувача і на порядку денному залишається проблема по кардинальній модернізації споруди, термін експлуатації якої закінчився вже 19 років тому.
В акваторії Маріупольського торговельного порту стан морської води не відповідав нормам для водойм рибогосподарського призначення з наступних показників: нафтопродуктам (до 1,8 ГДК), залізу загальному (до 5,7 ГДК). Основне забруднення в акваторію порту вносять десять скидів зливових вод з території підприємства, але на трьох скидах встановлені локальні очисні споруди. Після реконструкції причалу № 1 планується введення в дію ще одного комплексу очисних споруд.
В акваторію Азовського моря в межах м. Маріуполь скидаються зливні стічні води через чотири скиди, не обладнані очисними спорудами, які розташовані в межах міських пляжів. Стан морської води при вибірковому контролі за ІІ квартал 2007 року не відповідав нормам для водойм рибогосподарського призначення з наступних показників: завислим речовинам (до 7 ГДК), нітритам ( до 2,2 ГДК), залізу загальному (до 10,6 ГДК).
В кінці травня, початку червня 2007 року в Новоазовському, Першотравневому районах Донецької області, Запорізькій області були зафіксовані факти масової загибелі риби. Спеціалістами Державної екологічної інспекції Азовського моря були відібрані проби морської води, в яких було зафіксовано значне зменшення концентрації розчиненого кисню, що привело до заморних явищ. Мінімальна концентрація розчиненого кисню викликана підвищенням температури води та повітря, розвитком синє-зелених водоростей.
За ІІ квартал 2007 року у межах Запорізької області стан Азовського моря не зазнав значних змін, аварійних скидів забруднюючих речовин не встановлено. Сольовий стан, гідрохімічні показники стабільні.
У межах Херсонської області за ІІ квартал 2007 року не відмічено різкої зміни в концентраціях забруднюючих речовин, з яких проводився контроль, гідрохімічний та кисневий режими стабільні.