Українські атомники готуються до реалізації нової програми міжнародної допомоги
31 липня на Южно-Українській АЕС відбулась нарада з підготовки пропозицій для нової програми співробітництва з Комісією Європейського Співтовариства. Представники атомної станції, НАЕК «Енергоатом», організації «JSO» (Спільний офіс підтримки), а також фірми з реалізації проектів TACIS на майданчику ЮУАЕС «Tractebel» обговорили підходи до формування пакетів проектів, які увійдуть до нової програми міжнародної допомоги INSC.
Попередню програму міжнародної технічної допомоги TACIS, яку фінансувала Єврокомісія, було завершено минулого року. Нова програма хоча і стане у якійсь мірі продовженням TACIS, суттєво відрізнятиметься у підходах до формування і реалізації. Основну увагу в ній буде сконцентровано на проектах так званої «м'якої» допомоги, тобто на передачі досвіду, знань, технологій та методологій. Головними критеріями під час відбору проектів будуть сприяння підвищенню культури безпеки, а також загальної безпеки атомних станцій. Крім того, ініціативи мають бути направлені на вирішення не конкретного завдання на одному майданчику, а загальних питань з підвищення безпеки для усіх атомних станцій України. Іншими словами, після реалізації на пілотній станції, кожен проект програми INSC можна буде запровадити на всіх вітчизняних АЕС. На даному етапі формується перелік проектів, які реалізовуватимуться за підтримкою нової програми міжнародної допомоги.
INSC розрахована на 7 років - починаючи з 2007-го по 2013-й. За словами директора Спільного офісу підтримки Девіда Корбета, планується, що по 33% від всіх фінансових коштів буде направлено до Росії та України, решта – в інші країни. За інформацією директора з міжнародного співробітництва НАЕК «Енергоатом» Миколи Кухарчука, сьогодні вже ухвалено попередні рішення за двома проектами – підготовки ремонтного персоналу для атомних станцій України на базі Запорізької АЕС і управління термінами експлуатації енергоблоків.
Що стосується Южно-Української АЕС, то досвід отримання «м'якої» допомоги у станції вже є. Сьогодні на ЮУАЕС у стадії запровадження знаходяться два проекти: «Аналіз впливу людського фактору на безпеку експлуатації АЕС» та «Методологія розробки посібника з управління важкими аваріями». Під час наради южноукраїнські фахівці надали інформацію щодо їх поетапного виконання, очікуваних результатів і можливого застосування на інших майданчиках. Для реалізації у рамках нової програми міжнародної допомоги запропоновано ще 3 проекти, головна мета яких – підвищення безпеки АЕС.
Южно-Українська АЕС – перша серед вітчизняних атомних станцій, на якій проведено нараду з формування пакету проектів, які увійдуть до нової програми міжнародної допомоги INSC. Найближчим часом аналогічні зустрічі відбудуться на всіх АЕС Україн