Стан Азовського моря у 2 кварталі 2009 року
У ІІ кварталі 2009 року для визначення впливу стічних вод на акваторію Азовського моря проконтрольовано 26 створів в Донецькій, Запорізькій, Херсонській областях.
Максимальне забруднення Азовського моря вносять підприємства, розташовані на узбережжі і мають скиди в акваторію. Забруднюючи речовини потрапляють також з зливовими стоками з території міст, населених пунктів, промислових підприємств, водами річок, які впадають в Азовське море.
В акваторію Азовського моря здійснює скид зворотних вод ВАТ «МК «Азовсталь» крізь шість випусків. За звітний період були зафіксовані незначні перевищення на скидах 5-8-а по завислим речовинам.
Найбільше забруднення вносить скид № 9 металургійного комбінату „Азовсталь”, через який безпосередньо в море скидаються виробничі стічні води, які проходять очистку від завислих речовин та нафтопродуктів в шламонакопичувачі, розташованому в акваторії Азовського моря. Нормативи ГДС забруднюючих речовин в стічних водах на скиді № 9 за ІІ квартал 2009 року перевищувалися по наступним показникам: завислі речовини (2 ГДС), БСК5 (1,5 ГДС), азот амонійний (5,1ГДС), залізо загальне (9,1 ГДС), нафтопродукти (1,7 ГДС), мідь (5,3), нітрити (2,8 ГДС). Кратність перевищення нормативів гранично допустимих концентрації на скиді №9 в порівнянні з І кварталом 2009 року залишається значною і стабільною.
Значне забруднення зберігається в контрольному створі (250 м від випуску № 9 ВАТ „м/к”Азовсталь”), де стан морської води у ІІ кварталі 2009 року не відповідав нормам для водойм рибогосподарського призначення по наступним показникам: завислим речовинам (2 ГДК), БСК5 (1,2 ГДК ), нітритам (3,5 ГДК), азоту амонійному (6,2 ГДК), нафтопродуктам (2,6 ГДК), залізу загальному (26 ГДК).
В акваторії Маріупольського торговельного порту стан морської води не відповідав нормам для водойм рибогосподарського призначення по наступним показникам: залізу загальному (до 10 ГДК), БСК5 (1,5 ГДК ). Основне забруднення в акваторію порту вносять десять скидів зливових вод з території підприємства. Вищенаведене вказує на недостатньо ефективну роботу локальних очисних споруд Маріупольського торговельного порту.
В акваторію Азовського моря в межах м. Маріуполь скидаються зливові стічні води через чотири скиди, не обладнані очисними спорудами, які розташовані в межах міських пляжів. Стан морської води при вибірковому контролі за ІІ квартал 2009 р. не відповідав нормам для водойм рибогосподарського призначення по наступним показникам: азоту амонійному (до 23,6 ГДК), нітритам (до 42 ГДК), залізу загальному (до 14 ГДК), ортофосфатам (до 14 ГДК).
В межах м. Бердянськ Запорізької області зливові стоки міста скидаються в акваторію Азовського моря крізь п’ять випусків. Стан морської води при контролі за ІІ квартал 2009 році не відповідав нормам для водойм рибогосподарського призначення по наступним показникам: залізу загальному (до 1,6 ГДК). В районі глибинного скиду після очисних споруд м. Бердянськ встановлені нормативи перевищень по залізу загальному (до 1,4 ГДК). В акваторії Бердянського морського торговельного порту ГДК для рибогосподарських водойм перевищені по азоту амонійному (1,8 ГДК), залізу загальному (1,4 ГДК).
Гідрохімічний стан акваторії Азовського моря в Херсонській області стабільний та значних перевищень норм для водойм рибогосподарського призначення не встановлено.
кино