На Одещині впроваджується проект „Технічна допомога для планування управління басейном нижнього Дністра”
Як повідомлялося раніше 19 липня 2007р. в м.Одеса відбулось чергове засідання робочої групи з питань підготовки проекту Плану менеджменту басейну нижнього Дністра у рамках проекту TAСIS, а також “круглий стіл” за участі представників Євросоюзу Стівом Уорреном та Полом Бойсом, керівником Регіонального міжвідомчого центру моніторингу природного середовища в Одеському національному університеті ім. І.І.Мечникова - Мединцем В.І., начальником Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області – Примаком В.О., Державним санітарним лікарем області – Засипкою Л.Г. та іншими експертами. На нараді було обговорено конструктивні пропозиції щодо подальшого втілення проекту.
На території області в рамках програми дій ТАSIS по транскордонному співробітництву впроваджується проект „Технічна допомога для планування управління басейном нижнього Дністра”. Проектом керує Делегація ЄС у м.Києві, яка обрала контрактором консорціум, очолюваний компанією „Аркадіс Євроконсалт” з Нідерландів. Бенефіціар проекту – Одеська обласна державна адміністрація. Термін дії проекту – 2006-2007 роки, вартість – 2 млн євро, з яких 300 тис. євро передбачено на закупівлю лабораторного обладнання.
Проект складається з декількох компонентів:
1. Допомога у створенні Регіонального центру моніторингу природного середовища (РЦМПС) в Одеській області.
2. Оцінка та надання рекомендацій для поліпшення якості питної води, яка надходить з Біляївки з водоочисної станції “Інфоксводоканал”.
3. Підтримка створення Національного природного парку “Нижньодністровський”.
4. Оцінка впливу на довкілля золовідвалу, розташованого біля села Граданиці.
5. Міжнародне співробітництво.
6. План менеджменту басейну Нижнього Дністра.
Проект оцінить вплив людської діяльності на якість річки та визначить можливі заходи, спрямовані на зниження та пом’якшення антропогенного навантаження.
Починаючи з червня 2005 року в Одеській області за фінансової підтримки Європейської комісії через програму “TАCIS – прикордонне співробітництво” здійснювався проект “Запобігання надзвичайних ситуацій і захист від повеней в Єврорегіоні “Нижній Дунай”. Метою цього проекту є створення умов для безпечного життя населення української частини дельти Дунаю шляхом удосконалення системи контролю над повенями та попередженням надзвичайних ситуацій.
Протягом 2006 року експертною групою проекту із залученням обласних управлінь-реціпієнтів (у тому числі й Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області) була виконана низка заходів. А саме:
- Розпочато створення поліпшеної системи моніторингу якості води та оцінено можливості лабораторій в Одеській області та визначено їхні потреби в обладнанні.
Підготовлено тендерне досьє для Делегації ЄС в Україні. В жовтні 2006 року було проведено тендер на придбання аналітичного обладнання. Проведено чотири семінари, присвячені відбору та аналізу проб. Проведено інтеркалібрацію 10 лабораторій. Проведено 5 нарад, на яких розглядались результати цієї роботи. Здійснено оцінку джерел забруднення та антропогенного впливу на якість води.
- Розроблено базову інфраструктуру системи бази даних. Виконано попередні роботи для розробки структури даних. Розроблено і розпочато програму тренінгу для навчання груп користувачів а також персоналу, що займатиметься веденням ГІС бази даних. У грудні 2006 року проведено перший тренінг-семінар з використання ГІС систем в менеджменті водними ресурсами.
- Розпочато розробку і впровадження програми інтегрованого моніторингу. Розроблений план дослідницького моніторингу водних та інших природних ресурсів басейну нижнього Дністра. Проведено три комплексних екологічних експедиції для встановлення екологічного статусу водних об’єктів. Розроблено і впроваджено в практику методики визначення біологічних елементів якості водних об’єктів. Розроблено концепцію створення системи підтримки управлінських рішень для менеджменту водних об’єктів. Виконано іхтіологічну експедицію щодо оцінки стану рибних ресурсів водних об’єктів нижнього Дністра.
- Проведено серію зоологічних і ботанічних експедицій щодо інвентаризації водних і наземних екосистем. Погоджено базовий підхід до інвентаризації – вибираються міжнародні методики. Розроблено попередній підхід до підготовки документації на підтримку створення національного парку «Нижньодністровський». Проведено навчальну поїздку до Королівства Нідерланди для ознайомлення з найкращими зразками європейського досвіду в організації та функціонуванні національних парків та проведення менеджменту водних об’єктів.
У 2006 році Першим заступником голови Одеської облдержадміністрації, менеджером проекту ЄС-ТАСІС «Технічна допомога у плануванні менеджменту басейну нижнього Дністра», Головним санітарним лікарем Одеської області, начальником Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області, начальником Одеського обласного управління водного господарства, ректором Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова підписано Угоду “Про принципи і порядок створення регіонального центру моніторингу природного середовища в Одеській області, насамперед про проведення моніторингу, збору і обміну інформацією в басейні Нижнього Дністра”, що є одним із стадій проекту TACIS «Технічна допомога у плануванні менеджменту басейну нижнього Дністра».
кино