На місці фосфорної аварії панують мародери
Паніка серед населення Львівщини, яке опинилося в зоні «фосфорної катастрофи», потрохи вщухає. Однак мешканці низки сіл, що поблизу Ожидова, мають намір знищити власний урожай. А діти із зони лиха, яких тамтешня влада пообіцяла відправити на оздоровлення, досі у селах.
Мають претензії і рятувальники, які постраждали під час ліквідації аварії. Вони обурені діагнозом у їхніх медичних картках. Там немає жодного слова про фосфор.
Із села Йосипівка, що в двох кілометрах від епіцентру катастрофи, хто зміг, повивозив дітей. Чимало тих, кому нікуди було їхати, лише тепер, через тиждень, мають змогу покинути зону лиха. Влада Львівщини потрохи вивозить дітлахів на оздоровлення.
12-річний Роман Потирай увесь час знаходився у селі. Каже: лише зараз, перед від’їздом до Криму, його обслідували.
Впродовж 7-ми днів тутешні мешканці давали собі раду, як могли. Сиділи по домівках із зачиненими вікнами та поз’їдали усі продукти, які заготовили до катастрофи. Чимало селян мали змогу покинути зону лиха. Однак боялися мародерів. У деяких селах були випадки пограбувань домівок.
Щоб запобігти мародерству, понад 20 сіл навколо місця катастрофи патрулюють бійці внутрішніх військ. У вільний від патрулювання час військові допомагають одиноким стареньким – рубають дрова, косять сіно та носять воду. Буває навіть доять корів. Однак запевняють: жодна підозріла особа не залишиться поза їхньою увагою.
Стан здоров’я населення у зоні катастрофи постійно перевіряють виїзні лабораторно-діагностичні бригади. Щодня лікарі обстежують в середньому 100 селян. Отруєння фосфором поки не виявляли.
У лікарнях на сьогодні перебуває ще 152 особи. Із них 32 дітей. Скільки рятувальників потрапило до лікарні - невідомо. Офіційна цифра головного управління МНС у Львівські області – 14 чоловік.
Насправді ж постраждало набагато більше, - каже Василь Ваврук. Коли трапилася аварія, він першим приїхав на пожежу. 10 хвилин працював без захисного спорядження та респіратора. Тепер йому ще й доведеться доводити, що він постраждав саме під час ліквідації аварії. Лікарі поставили йому діагноз – легке отруєння невідомою речовиною. Про фосфор ні слова.
Василь Ваврук, командир відділення МНС: «То таке враження, що я міг бути в якомусь місці, чогось надихатися і отруїтися. Наприклад, з’їсти канапку і нею отруїтися. На будь-якій пожежі можна отруїтися димом, виходить, ми гасили якусь другорядну пожежу».
Участь у ліквідації аварії потрібно буде довести довідкою із частин МНС. Це робиться не для того, щоб приховати наслідки аварії, - пояснюють медики. Це всього на всього фільтр для самозванців, які не були на «гарячій точці», але не проти отримати звання героя та матеріальну компенсацію.
кино