Україні знову двійка за екологічну демократію
У Ризі пройшла третя зустріч Сторін Орхуської конвенції. Підписано Ризьку декларацію, узгоджено стратегічний план розвитку конвенції, який зокрема передбачає краще фінансування доступу до правосуддя, створено спеціальну групу експертів з питань громадської участі в процесі прийняття рішень. Відсвяткували 10-річчя цієї, за словами колишнього Генерального Секретаря ООН Кофі Аннана, найбільш амбіційної конвенції в історії ООН, - повідомили КЕПУ учасники зустрічі.
Панєвропейський ЕкоФорум (www.eco-forum.org, коаліція з понад 200 неурядових організацій, які виступають разом у процесі ”Довкілля для Європи”, що обєднує міністрів довкілля, міжнародні організації та НПО задля здійснення екологічної політики в регіоні Європейської Екологічної Комісії ООН) вважає цю зустріч досить успішною, але все ж таки деякими рішеннями незадоволений. Скажімо, тим, що пропозиція Норвегії щодо поліпшення доступу громадськості до екологічної інформації, якою володіють приватні компанії, наразилася на вето від Євросоюзу.
Наступна зустріч Сторін відбудеться в 2011 році в Молдові.
А головним «героєм» нинішньої наради стала наша країна. Від першого до останнього дня обговорювали стабільність недотримання Україною вимог Орхуської конвенції. Міжнародний експертний комітет по дотриманню конвенції не повірив представникам українського міністерства, що представлений ними погано перекладений на англійську мову документ буде затверджений і підтриманий кабміном як офіційний стратегічний план виправлення недоліків. Комітет все-таки ухвалив те саме рішення, яке намагався винести ще кілька місяців тому – про недотримання. 3 роки тому друга зустріч Сторін вже ухвалювала рішення про недотримання Україною Орхуської конвенції. Оскільки відтоді становище не змінилося, Україні цього разу ще й надали попередження із конкретними термінами проведення «роботи над помилками». Отже, якщо наше міністерство не підготує до 1 січня 2009 реальний офіційно затверджений стратегічний план виконання рішення про недотримання, яке було винесене у 2005 році, то попередження вступить в силу з 1 червня 2009 року. Наступна санкція, у разі невиконання дійсних рішень, - призупинення членства в Конвенції, позбавлення прав та привілеїв. Це є визнання того, що Україна не тільки порушила Конвенцію, а і після рішення про недотримання не вжила належних заходів щодо його виконання.
Міністр екології пан Георгій Філіпчук на засіданні вищого рівня в останній день був не просто незадоволений погодженим уже з усіма сторонами документом. Він вимагав його зміни, скасування цього образливого терміну «попередження».
«Такі напади на нас відбуваються протягом останніх чотирьох місяців практично на кожному міжнародному заході,»- сказав у розпачі пан міністр. Справді, нещодавно зустріч сторін іншої конвенції, Еспо, також вирішила, що Україна не дотримується її вимог. Навіть беручи до уваги постійні зміни в міністерстві, можна простежити певну тенденцію невиконання Україною своїх обіцянок щодо захисту навколишнього середовища й розвитку екологічної демократії.
Із звернення Української Гельсинської спілки до учасників третьої зустрічі Сторін Орхуської конвенції: «Ми занепокоєні тим, що порушення екологічних прав громадян в Україні
мають постійний системний характер. Серед головних причин цього – низька пріоритетність екологічної політики, дефіцит політичної волі, корупція й криза в системі державного управління, невідповідність багатьох нормативно-правових актів України міжнародним стандартам – в тому числі стандартам Орхуської конвенції – та незадовільна практика
правозастосування».