Забруднення водойм у Харківській області. Прокуратура шукає винних
Неочищені стоки, брудні колодязі, нітрати у воді – ці порушення найбільш розповсюджені в Харківській області. Обласна прокуратура перевірила те, як органи влади і держконтролю дотримують вимоги водного законодавства. Результат перевірки – адміністративні заходи: 5 позовів до суду і відшкодування боргів на 40 тис. грн.
Незважаючи на скорочення обсягів зливу стічних вод, реконструкцію та ремонт очисних споруд, водоймища області все більше забруднюються, констатують у прокуратурі. Причина - споруди зношені, недостатньо фінансуються їх реконструкція і переоснащення плюс значне перевантаження, повідомляє начальник відділу за дотриманням природоохоронного законодавства прокуратури області Тетяна Ковальова.
Незадовільне очищення стічних вод відзначили на очисних спорудах дослідницького заводу фізико-технічного інституту низьких температур (сел. Валки), Куліничівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства “Есхар”, відкритих акціонерних товариств: “Новодолазький молокозавод” “Великобурлуцький сироварний завод”, “Приколотнянський масляно-екстракційний завод”.
Порушення знайшли і на очисних спорудах Чугуївського та Малинівського виробничих водопровідно-каналізаційних господарств: через неналежну експлуатацію очисних споруд у річку потрапляють недостатньо очищені стоки.
ВАТ “Рибоконсервний завод “Екватор”, який експлуатує відомчі споруди, незаконно зливав стічні води.
За даними лабораторних досліджень якості води, найстабільніша якість - з мінімальним відхиленням від нормативних вимог - на комунальних мережах. Тим часом, якість погіршується на відомчих і сільських джерелах нецентралізованого водопостачання.
У незадовільному стані мережі в Новодолазькому, Великобурлуцькому районах, через що жителі отримують неякісну воду, повідомили в прокуратурі.
Ще одне порушення, виявлене під час перевірки, - відсутність відомчих лабораторій: на підприємствах водопостачання немає постійного контролю якості води для населення, райдержадміністрації, за інформацією прокуратури, здійснюють недостатній держконтроль.
У Дергачівському районі немає програми з питань охорони і використання вод, у районі не займаються кордонами прибережних захисних смуг, не контролюють водокористувачів і підприємства, які здійснюють водовідведення.
Великобурлуцька райадміністрація уклала кілька років тому угоди оренди земель водного фонду з кількома підприємцями. Проте держреєстрацію документи так і не пройшли.
Законодавство порушили і органи місцевого самоврядування в
Золочівському районі: колодязі у поганому стані, до них немає доступу для жителів;
Сахновщинському районі: прокурор району вніс подання щодо двох глав сільрад через нітрати в колодязях, причому урядовці не інформують про це населення;
така ж ситуація й в Ізюмському районі: міжрайонний прокурор вніс розпорядження трьом главам сільрад; у Харківському районі виявили сміття в прибережних смугах, немає контролю за КП, які займаються водовідведенням і експлуатують очисні споруди з порушеннями, без питної води з початку року три багатоквартирних будинки в селищі Коротич через халатність керівництва комунального підприємства.
Всупереч законодавству на факти невідповідності санітарним нормам відібраних проб води (понад 70%), яка подається населенню, не реагують в Близнюківському районі. У воді перевищені норми вмісту натрію і хлору, вона не придатна до використання, проте, порушники на підприємствах КП “Комунальник”, ТОВ “Райсількомунгосп” так і не притягувалися відповідальності.
Аналогічні порушення в двох сільрадах – Новомиколаївській і Верхньосамарській, - де таку воду подають у школи.
За результатами перевірки обласна прокуратура внесла 70 подань і розпоряджень, у тому числі начальникам Державної екологічної інспекції в Харківській області і Обласному виробничому управлінню водного господарства і меліорації. Органам прокуратури удалося відшкодувати заборгованість за користування водними ресурсами у розмірі 40 тис. грн., порушити майже 100 адміністративних і дисциплінарних виробництв. До господарського суду подали 5 позовів про визнання недійсними угод оренди земель водного фонду.