Запоріжжя затопили відходи алюмінієвого комбінату
В середу, 28 травня, близько 18 години в Запоріжжі сталася аварія на шламопроводі ВАТ «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» (ЗАЛК). Труба діаметром 273 мм була перекрита тільки в четвер вранці. Шламові води помаранчевого кольору встигли затопити чотири вулиці селища ДД в Шевченківському районі міста.
«Потік встиг залити чотири вулиці, постраждали двори приватного сектора. Зараз в них проводяться ремонтні роботи», – повідомив начальник управління МНС в Запорізькій області Сергій Дронов. Дощ, що тривав в Запоріжжі всю ніч, направив потік шламу з території селища ДД у бік 3-го Шевченківського мікрорайону. До кінця дня вулиці на площі близько 20 га були залиті яскраво-помаранчевою субстанцією.
Начальник відділу екоконтролю управління Державної екологічної інспекції в Запорізькій області Руслан Кизилов стверджує, що ЗАЛК до останнього моменту намагався приховати факт аварії: «Нам подзвонили з ранку місцеві жителі, при тому що комбінат зобов’язаний відразу повідомляти нам в подібних випадках. Застосовуватимемо до нього штрафні санкції». Також Кизилов повідомив, що керівництво ЗАЛКа намагається применшити масштаби аварії: «Вони говорять, що вилилося 20-30 кубів! Але ви ж самі бачите, що тут твориться! Непорядна, на мою думку, позиція».
В той же час директор з екології і якості ВАТ ЗАЛК Анатолій Усачов запевнив, що замовчувати інформацію про аварію на комбінаті ніхто не збирався: «Ми в той же вечір провели всі необхідні заходи, перекрили трубу. Всю ніч йшов дощ, і тому шлам розтікся по такій великій території».
Разом з тим, пише видання, керівництво ЗАЛКа розглядає питання про виплату компенсацій місцевим мешканцям. Причиною аварії керівництво комбінату називає діяльність нелегальних складальників металобрухту. «За попередніми даними, напередодні аварії на території комбінату бачили мисливців за металом і машину з металобрухтом. Є відповідні свідчення свідків, зараз готується заява, яка буде передано в міліцію», – сказав Анатолій Усачов.
Екологи вважають, що здоров’ю людей шлам не загрожує, проте констатують, що на забрудненій землі не можна буде щось вирощувати.