Севастополю загрожує техногенна катастрофа
За словами народного депутата, голови підкомітету Верховної Ради України з питань екологічної політики і екологічної безпеки Сергія Василенка, Севастопольському регіону загрожує техногенна катастрофа, пов'язана з проблемою знищення боєприпасів в Інкерманських штольнях, передає кореспондент РБК-Україна.
"Проблема дійсно стоїть дуже гостро. Я як колишній керівник ГУМЧС у Криму дуже добре її вивчив, і можу відповідально заявити, що якщо ми не продовжимо фінансування і виконання раніше початої програми, то вже найближчим часом можемо отримати масштабну техногенну катастрофу", - підкреслив С.Василенко.
У 2000 р. Кабмін прийняв "Програму пошуку і знищення вибухонебезпечних предметів, що залишилися з часів Другої Світової війни в Севастополі і Керчі", а в 2005 р. термін її дії продовжений до 2010 р. Проте, за словами С.Василенка, фінансування Програми з 2000-2005 рр. склало всього лише 17% від запланованої урядом суми. "Буквально через рік закінчується дія даної Програми і вкрай важливо, щоб вона була продовжена і фінансувалася не тільки на папері", - говорить Сергій Василенко.
Інкерманські штольні, що свого часу були прорізані в горі Госпітальній, були підірвані в роки Великої Вітчизняної війни. Проте, були знищені далеко не всі боєприпаси - за оцінками фахівців в горі їх залишилося близько 10 тис. т. Пролежавши під землею на глибині від 20 до 40 м більше 60 років, вони не втратили свого смертоносного потенціалу.
Хід проведення робіт з розмінування проінспектував директор Департаменту цивільного захисту МНС Василь Квашук. Він вважає, що найбільшу небезпеку представляють боєприпаси, в яких в якості вибухової речовини використовувався амонал. За його словами, неможливо просто завалити штольні або залити їх пінобетоном, оскільки у разі мимовільного підриву відбудеться лише посилення детонації підривного заряду і посилення його руйнівної здатності. "Хід Програми з розмінування штолень, на жаль, здійснюється не так, як ми планували", - говорить В.Квашук.
У прес-службі кримського головку МНС відзначили, що робіти зі знищення боєприпасів вдалося почати тільки в 2005 р., після того, як при МНС України було створено ДП "Кримспецсервіс", в якому працюють сапери і взривотехніки.
У 2006 р. були витягнуті і знищені близько 20 тис. вибухонебезпечних предметів, у 2007 р. - 26 тис., на 2008 р. заплановано знищення 35 тис. боєприпасів.
"Проблема розмінування Інкерманських штолень в Севастополі вважається однією з найскладніших операцій в історії розмінування, які коли-небудь проводилися", підкреслили в прес-службі.