Буде створено Орільський національний природний парк
Мережа природоохоронних територій Дніпропетровської області налічує 122 об’єкти загальною площею майже 35 тис. га, що складає 1,1% площі регіону і приблизно в чотири рази менше від середньоукраїнського показника. Про це повідомили в Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області.
Такий низький відсоток природоохоронних територій пояснюється, передусім, тим, що область має досить розвинуту мінерально-сировинну базу і сприятливі умови для розвитку промисловості та сільського господарства.
Згідно з науковими рекомендаціями, площа природно-заповідного фонду Дніпропетровщини мала б складати до 8% від загальної території, або до 250 тис. га.
На Дніпропетровщині триває підготовка до створення Орільського національного природного парку. Майбутній природний парк загалом займатиме понад 20 тис. га і розгорнеться на території п’яти районів, якими протікає Оріль.
Спершу до території національного парку мають увійти землі двох районів — Царичанського та Петриківського, потім — межі природоохоронного об’єкта планують розширити на Новомосковський, Магдалиніський та Юр’ївський райони.
А втім, за словами фахівців Державного управління охорони навколишнього природного середовища, наукове обґрунтування щодо створення Орільського національного природного парку колективом провідних вчених і фахівців регіону з ініціативи Еколого-туристичного об’єднання «Орлан» було розроблене ще 1999 року. Відтоді триває процедура погодження проекту із сільськими та районними радами: сільради гальмують цей процес, побоюючись, що створення природного парку накладе певні обмеження на господарське використання земель, частина з яких наразі розпайована.
«У національний парк будуть включені ділянки заплави й тераси річки Орелі із збереженими заплавними, унікальними для степу солончаковими і луговими екосистемами. Це є місцем оселення понад 3-ох тисяч видів комах, поширені тут також рослинні види, що занесені до Червоної книги України та Книги рідкісних і зникаючих видів рослин Дніпропетровської області», — зазначають фахівці.
Новий природоохоронний об’єкт має бути підпорядкований Міністерству охорони навколишнього середовища України.
Довідка
Оріль — лiва притока Дніпра. Протікає у Харківській і Дніпропетровській областях та на межi Полтавської і Дніпропетровської областей. Витік — поблизу села Єфремiвка Первомайського району Харківської області, гирло — поблизу Дніпропетровська. Довжина — 346 км. Площа басейну — 9800 км². Ширина долини від 2-3 км у вepxiв'i до 16 км (біля смт Перещепине) та 22 км (біля гирла). Заплава подекуди заболочена, річище дуже звивисте, завширшки від 2-10 м до 40 м, на плесах — до 100 м. Глибина — до 6 м.
За показниками загальної мінералізованості — 700 мг/л — орільська вода краща за дніпровську (1000-3000 мг/л) і отруєну шахтними скидами Західного Донбасу самарську (6000-7000 мг/л).
Питання створення заповідних територій на Приоріллі вченими піднімається, починаючи з 1930 року. 2002 року Дніпропетровська обласна рада затвердила перелік першочергових заходів для створення заповідних територій, до якого увійшов і проект створення Орільського національного природного парку. Це рішення було про дубльоване 2006 року ухвалою щодо регіональної програми розвитку екомережі.