У центрі Макіївки будується завод з виробництва ферротитану
У Макіївці (Донецька область) цього року, у самому центрі міста, може з'явитися завод з виробництва ферротитану, повідомляє місцевий телеканал Юніон.
Завод відносять до першої категорії шкідливості. Засновникам майбутнього заводу вдалося домогтися від Міністерства охорони здоров'я скорочення санітарної зони в десять разів. Тепер відстань від підприємства до найближчого житлового будинку буде ледве більше 100 метрів. Завод будують на території колишнього труболиварного. Там уже сьогодні працює кілька промислових підприємств. Виробництво ферротитана, тим більше в центрі міста, еко - ситуацію в Макіївці явно не поліпшить. Це розуміють і санітарні лікарі, і міські влада.
"Це- ферротитан...Я прошу всі міські служби ставити до них такі умови, які будуть абсолютно не здійсненні", - говорить міський голова Макіївки Олександр Мальцев.
У листопаді минулого року в міську санітарно-епідеміологічну станцію звернувся представник підприємства-засновника. Тоді підприємець погодив розміщення цеху з виробництва ферротитану. Але міська СЕС поставила ряд умов. У їхньому числі проведення суспільного слухання за участю жителів міста й надання проекту, де будуть зазначені обсяги виробництва.
«Нам було надано тільки заяву, свідчення про держреєстрацію й висновок Міністерства охорони здоров'я про скорочення санітарної зони. Більше ніяких документів надано не було. А це далеко не повний пакет, на підставі якого ніякі дозвільні документи ми видати не можемо й не видамо», - заявив заступник головного санітарного лікаря м. Макіївки Ірина Бурлаки.
Як повідомляє телеканал, ферротитан застосовують для поліпшення хімічних, фізичних і механічних властивостей сталі. Лікарі відзначають, що при виробництві цього сплаву в атмосферу викидається безліч оксидів, у тому числі алюмінію, заліза й марганцю. А ці речовини можуть пошкодити дихальні органи, печінку й шлунок людини. Тут же житлові будинки буквально граничать із колишнім труболиварним заводом. Маргарита Маломуж у цьому селищі живе вже кілька десятків років. Що відбувається за парканом, вона не знає, говорить, що запах пилу й гару відчуває регулярно.
Міністерство охорони здоров'я дозволило скоротити санітарну зону в десять разів. При цьому враховувалася нова технологія виробництва, при якій обсяги шкідливих викидів будуть значно нижчі звичайного. Макіївська влада з таким рішенням не згодна. Планують домогтися особистої зустрічі з міністром і зажадати скасування рішення. Крім цього вже після травневих свят вони хочуть провести комплексну перевірку всієї території колишнього трубзаводу.
«Труболиварний завод потрібно конкретно вивчити, з усіма службами, детально, по кожному цеху. Ми там сьогодні маємо бомбу вповільненої дії. Місцеві служби прийшли до воріт, охоронець послав, і ми спокійно голову опустили й пішли туди, куди послали», - стверджує Мальцев.
За словами одного із засновників заводу, "зараз там ніякого виробництва не ведеться, і до одержання офіційного дозволу вестися не буде". "Не треба створювати ажіотажу тому, що до кінця року, нічого там не буде", - говорить засновник. За словами засновника, завод почне працювати через вісім місяців. Але й без цього фахівці зазначають, що екологічна ситуація в Макіївці погіршилася на 50%.