Звіт про діяльність Держеконіспекції з 8.04 по 14.04.2008 року
Спеціальними підрозділами Мінприроди з 4 по 10 квітня 2008 року перевірено 1884 суб'єкти господарської діяльності, складено 1914 протоколів про адміністративні правопорушення. Сума штрафів і позовів складає 1 млн 442 тис 955 гривень. Порушено 4 кримінальних справи. За фактами виявлених порушень тимчасово заборонено (призупинено) виробничу діяльність 49 суб'єктів (підприємств) господарської діяльності.
На державному кордоні зафіксовано 8 випадків затримання вантажу у 7 пунктах пропуску через державний кордон України.
Спеціальними підрозділами Мінприроди продовжується проведення заходів, присвячених «Дню довкілля». Крім того, за ініціативи Держекоінспекції, проводиться упорядкування сміттєзвалищ, очищення від сміття берегів річок, озер та ставків.
Аварійні забруднення навколишнього природного середовища
Згідно з висновками спеціальної комісії з розслідування причин аварії, , що сталася 20.02.2008 в результаті пориву на ВАТ „Сумихімпром” (м. Суми) другої секції дамби шлаконакопичувача промислових стічних вод, надзвичайна ситуація склалася в результаті прориву плівки екрану і поступовому виносу піску з тіла греблі та створення пустот.
Площа земельної ділянки, забрудненої стічними промисловими водами, становить 954262,78 м2, площа поверхні озера на затопленій земельній ділянці – 11779,60 м2.
Згідно з результатами лабораторних досліджень проб води з озера встановлені перевищення нормативів ГДК шкідливих речовин для водойм комунально-побутового користування по амонію сольовому – в 2,6 рази (ГДК 2,6 мг/дм3), по ХСК – в 2,1 рази (ГДК 30 мг/дм3), по БСК – в 11 разів (ГДК 3-6 мг/дм3), по сульфатах - в 1,9 разів (ГДК 500 мг/дм3) по ортофосфатах та фторидах – в 3,4 рази (ГДК 3,5 мг/дм3).
Відповідно до дозволу Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Сумській області на регульований аварійний скид, з 26.02.2008 по 25.03.2008 (скид припинено) в р. Псьол скинуто 193,114 тис.м3 стічних промислових вод з урахуванням атмосферних опадів.
За фактом надзвичайної ситуації на ВАТ «Сумихімпром» Сумською міжрайонною природоохоронною прокуратурою порушено кримінальну справу.
01.04.2008 сталося забруднення олієпродуктами акваторії ДП «Одеський морський торговельний порт» в районі причалу № 4-с (м. Одеса) з т/х «TAIRAN», прапор Ліберія.
Державною екологічною інспекцією з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря капітана т/х притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу на суму 1190 грн, розмір шкоди, заподіяної водним ресурсам, складає 5 млн 411 тис 557 гривень.
Ухвалою Приморського районного суду міста Одеси від 04.04.2008 судно заарештовано.
Держекоінспекцією
- проведена комплексно - планова перевірка додержання вимог природоохоронного законодавства ВАТ “Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат”, за результатами якої керівнику видано приписи щодо усунення виявлених порушень; до адмінвідповідальності у вигляді штрафу притягнуто 6 посадових осіб на загальну суму 714 грн;
- проведена комплексно - планова перевірка додержання вимог природоохоронного законодавства ВАТ “Алчевський металургійний комбінат”, за результатами якої керівнику видано приписи щодо усунення виявлених порушень, до адмінвідповідальності у вигляді штрафу притягнуто 9 посадових осіб на загальну суму 1292 грн;
- проведена перевірка виконання вимог природоохоронного законодавства при експлуатації полігону твердих побутових відходів № 5 ВАТ «Київспецтранс», за результатами якої 1 посадову особу ВАТ «Київспецтранс» притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу відповідно до ст. 188-5 КУпАП на суму 255 грн;
- взято участь у виїзних семінарах, організованих Державним екологічним інститутом Мінприроди за участю Держекоінспекції, на теми: «Організація та здійснення державного контролю у сфері охорони та раціонального використання водних ресурсів» (м. Одеса) та «Організація та здійснення державного контролю у сфері охорони та використання земель» (м. Полтава);
- взято участь у міжвідомчій нараді у МЗС України, під час якої обговорено позицію України з проблемних питань взаємодії між Республікою Молдова та Придністровським регіоном Республіки Молдова;
- взято участь у семінарі «Державний контроль за територіями ПЗФ та взаємодія зі службою Державної охорони установ ПЗФ».
Планується:
Рейд-перевірка додержання вимог природоохоронного законодавства під час використання тваринного світу, в т.ч. водних живих ресурсів на водоймах Київської, Чернігівської, Черкаської областей.
Перевірка тверджень мешканців смт Гурзуф АР Крим про порушення вимог природоохоронного законодавства в результаті діяльності розчинно-бетонного вузла ПП «Балготура» та стосовно незаконного будівництва по вул. Ялтинській.
Участь у виїзних семінарах, організованих Державним екологічним інститутом Мінприроди за участю Держекоінспекції, на теми: «Організація та здійснення державного контролю у сфері охорони, раціонального використання та відтворення тваринного світу, у тому числі водних живих ресурсів» (м. Севастополь).
Найбільш резонансні порушення природоохоронного законодавства
суб’єктами господарювання
Земельні ресурси:
Житомирська область
За засмічення земельної ділянки відходами на території Кленівської сільської ради Новоград-Волинського району приватному підприємцю Березі М.В. пред’явлена претензія на суму 307 тис 959 гривень.
Луганська область
За самовільне зайняття земельної ділянки на території Кіровської міської ради Луганської області, зняття родючого шару ґрунту під час незаконного видобутку вугілля на полі колишньої шахти «Сокологорівськ» без спеціального дозволу нараховано збитків на суму 166 тис 413 гривень.
Матеріали за фактом порушення направлено до Стаханівського МРВ УСБ України в Луганській області.
Запорізька область
За засмічення земельної ділянки побутовими відходами ПП «Будтрансгаз» (с. Новопрокопівка) нараховано збитків на суму 119 тис 952 гривень. Матеріали за фактом порушення направлені в Токмацьку міжрайонну прокуратуру Запорізької області.
За засмічення земельної ділянки промисловими відходами Люцернянській сільській раді Вільнянського району нараховано збитків на суму 143 тис 491 гривень.
Рослинний світ:
Дніпропетровська область
На території с. Андріївни Першотравневської сільської ради Софіївського району в межах полезахисної смуги виявлено знищення невстановленими особами зелених насаджень. Збитки державі склали 32 тис 123 гривень. Матеріали за справою направлено до прокуратури Софіївського району Дніпропетровської області.
Донецька область
На території ЗАТ «Донецьксталь-металургійний завод» встановлено факт самовільного знесення зелених насаджень. Підприємству пред’явлено претензію на суму 116 тис 997 гривень.
Івано - Франківська область
На території Богородчанського САЛГ виявлено незаконну рубку лісу, в результаті якої зрубано 122м3 деревини. Матеріали за фактом порушення на суму збитків 55 тис 900 грн передано в Івано-Франківську міжрайонну природоохоронну прокуратуру.
Харківська область
На території с. Краснопавлівка Лозівського району встановлено факт незаконного знесення зелених насаджень. Матеріали за фактом порушення на суму збитків 80 тис 980 грн передано до прокуратури Харківської області.
Тваринний світ
Харківська область
За добування пернатої дичини без оформлення відповідної документації на території мисливських угідь Балаклійського району, Балаклійській районній організації УТМР пред’явлено претензію на суму 284 тис 500 грн Матеріали за справою передано у Харківську міжрайонну природоохоронну прокуратуру.
Водні ресурси:
Північно-Західний регіон Чорного моря
За скид забруднених баластних вод в акваторію ДП «Одеський МТП» судновласнику т/х «FORWARD PIONEER», прапор Панама, пред’явлено претензію на суму 93 тис 665 гривень.