На одного жителя Донецької області доводиться 363 кг шкідливих викидів у рік
У 2007 році в Донецькій області викиди шкідливих речовин стаціонарними джерелами забруднення склали 1,7 млн. тонн, або в середньому 62 тонни на 1 кв. км території області. У порівнянні з попереднім роком зниження склало 0,4%.
Розраховуючи на одного жителя області доводилося 363 кг шкідливих викидів, що на 0,5% більше 2006 року.
Найбільше забруднюють атмосферу підприємства металургійного комплексу, електроенергетики й вугільної промисловості, питома вага яких перевищує 90% всіх викидів. Тому повітряний басейн випробовує значні навантаження, насамперед, у тих містах і районах, де розташовані ці підприємства: у Маріуполі доводиться чверть обласних викидів, у Маріїнському районі (десята частина), у Донецьку, Макіївці й Старобешевському районі (по 7-8%).
Якщо у вугільній промисловості внаслідок зниження вуглевидобутку, а також за рахунок уловлювання частини виділюваного метану викиди скоротилися, тоді як металургійні підприємства збільшили їх у порівнянні з 2006 роком на 9,2%, тобто більшою мірою, чим зросло виробництво (на 7,1%).
Значним джерелом забруднення повітря є також транспортні засоби. Від них протягом 2007 року в атмосферу потрапило 218 тисяч тонн шкідливих речовин, 94% з яких - викиди автомобільного транспорту й виробничої техніки на автомобільному ходу.
Украй небезпечний техногенний вплив на навколишнє середовище роблять відходи виробництва. На початок 2008 року на території нашої області нагромадилося 6,2 млн. тонн відходів I-III класів небезпеки. Не менш гострою залишається проблема забруднення водних об'єктів області.
За забруднення навколишнього середовища й порушення природоохоронного законодавства пред'являються екологічні збори, які покликані стимулювати раціональне використання природних ресурсів і в той же час служать одним із джерел фінансування природоохоронної діяльності. В 2007 році сума нарахованих екологічних зборів склала в цілому по області 244 млн. грн., з яких 62% пред'явлені за забруднення повітря, 28% - за розміщення відходів, 9% - за забруднення водних об'єктів. Фактично за рік сплачено у вигляді екологічних зборів 228 млн. грн.
Поточні витрати підприємств і організацій області на охорону навколишнього середовища в 2007 році склали 1205 млн. грн., фінансуються вони в основному за рахунок їхніх власних засобів. Понад 40% цих витрат спрямовано на очищення стічних вод, 29% - на обіг з відходами й 24% - на охорону атмосферного повітря. Капітальні інвестиції на охорону природи склали 374 млн. грн. (без ПДВ), 40% яких використано на капітальний ремонт основних засобів природоохоронного призначення. Якщо поточні витрати на охорону природи в порівнянні з попереднім роком збільшилися на третину (у діючих цінах), то капітальних інвестицій було менше, ніж в 2006 році, на 38 млн. грн., або на 9%.
Поряд з необхідністю забезпечення екологічної безпеки виробництва важливе для збереження природи значення мають об'єкти природно-заповідного фонду. На початок 2008 року їх налічувалося в нашому регіоні 110 одиниць загальною площею 80,8 тисячі гектарів, що становить 3% території області.