В Україні – катастрофічна екологічна ситуація
Екологічну ситуацію в Україні варто визнати катастрофічною: країна нагромадила 30 мільярдів тонн відходів, з яких 5 мільярдів тонн – надтоксичні, більше половини земель піддаються ерозії, непомірне техногенне навантаження призводить до того, що українці живуть у середньому на 11 років менше, ніж жителі інших країн Європи.
Про це повідомив на прес-конференції в Києві міністр охорони навколишнього середовища Георгій Філіпчук.
"Наприклад, у Дніпродзержинську середня тривалість життя городян становить 47 років, причина того – жахлива екологія", - сказав міністр, додавши, що ситуацію необхідно терміново змінювати.
"Усі говорять, що країні потрібен Податковий кодекс, от приймуть його - і українці заживуть по-людськи. Але набагато більше Україні потрібен Екологічний кодекс. І ми поставили завдання створити його протягом цього року, разом із представниками наукових установ і громадських організацій", - додав Філіпчук.
Кодекс, можливо, дозволить навести в порядок у користуванні надрами. Міністр нагадав, що "Україна володіє 5% мінеральних ресурсів світових надр". У країні добувається понад 90 різних мінеральних ресурсів, однак у цій сфері "спостерігається надзвичайно багато зловживань". Так, за словами Філіпчука, в Україні за 1 тонну глинозему в бюджет платиться податок у розмірі 25 гривень, а в Європі - 85 дол. Та й сам український глинозем переважно не переробляється, а вивозиться за кордон у вигляді сировини. На думку міністра, у справі використання надр України необхідно значно підсилити контроль із боку держави.
Міністр відзначив також, що Україна "дотепер живе по радянським ГОСТам", тоді як давно назріла необхідність розробки національних стандартів у природоохоронній сфері - чим зараз і зайняті в міністерстві.
У міністерстві зараз розробляється й концепція екологічної освіти. За словами міністра, зараз в Україні 326 кафедр готовлять екологів, але фахівці, що виходять зі стін вузів, "не дуже адаптовані" до реалій життя.
Потрібна й нова інформаційна політика. Як відзначив міністр, у цьому сенсі українці "живуть буквально в середньовіччі", не знають, що п'ють й їдять, чим дихають, яка небезпека походить від розташованих поруч із їхніми будинками підприємств. "Ми цього року створимо в кожному обласному центрі інформаційно-аналітичні центри, які забезпечать інформування населення про стан навколишнього середовища", - пообіцяв Філіпчук.