На Прикарпатті “Калійний завод” з усіма його екологічними проблемами готують до санації
Калуський “Калійний завод” ВАТ “Оріани” готують до санації. Наразі є інвестор, який готовий погасити борги, про це поінформував Президента України під час зустрічі голова Івано-Франківської облдержадміністрації Микола Палійчук. Про це він заявив учора, 2 квітня, під час прес-конференції за результатами своєї зустрічі з Главою держави.
Губернатор переконаний: “Калійне виробництво можна запустити. Головне - бажання, тим більше, що його продукція конкурентноздатна. Потужність заводу - 500 тисяч тонн продукції в рік. Це при тому, що 300 тисяч тонн Україна експортує з Білорусі”.
На погляд Миколи Палійчука, на калійному заводі в Калуші “є дві сторони : одна заробляє на екологічних коштах, інша - ріже все і здає на металолом”.
Щодо екологічно небезпечного хвостосховища, то губернатор вважає, що “там серйозних проблем немає”. Він запевнив журналістів, що інвестор, який прийде сюди, візьме на себе вирішення усіх екологічних проблем цього підприємства. На запитання представників ЗМІ, хто цей інвестор, голова ОДА сказав , що їх є три, в тому числі і закордонний. Зокрема, “є прибалтійська група інвесторів, є рівненська, які дали попередню згоду”. Мовляв, облдержадміністрація має забезпечити умови для усіх, хто хоче взяти участь у конкурсі на право володіння “Калійним заводом” з усіма його проблемами”.
Довідка
Дочірнє підприємство “Калійний завод” ВАТ “Оріана” створено у 1999 році. Основна продукція: каїніт, калімагнезія, поліакриламід. Чисельність штатних працівників - 291. Загальна площа території - 1063,5 га. Проектна потужність заводу - 499,2 тис. тонн калімагнезії в рік ( в натуральному вигляді). Заборгованість із заробітної плати - понад півмільйона гривень. До 1996 року калуський “Калійний завод” працював рентабельно. Однак через незадовільне технічне переозброєння заводу та дефіцит обігових коштів, спричинений переходом до бартерної на той час схеми роботи, випуск мінеральних добрив значно зменшився. У жовтні 2001 року зупинено випуск калімагнезії галургійним методом. З того часу в зоні діяльності заводу накопичено величезний обсяг екологічних проблем: через незаповнені порожнини по рудниках (7,6 млн куб. м) існує небезпека інтенсивного просідання земної поверхні, на якій розташовані більше 1300 житлових будинків 5 населених пунктів Калуського району та 23 промислові споруди. У відвалах накопичено понад 18,7 млн куб. м соленосних глин; ареал забруднення підземних вод перевищує 140 га і поширюється в напрямку найчистішої річки в Європі - Лімниці та Дністра. Хвостосховища калійного заводу заповнені відходами комплексної переробки (25 млн куб. м) і під час інтенсивних опадів тут можливий перелив розсолів через дамбу.
З метою недопущення загострення техногенно-екологічної ситуації в калуському регіоні розроблений ВАТ “Гірхімпром” проект “Ліквідація рудника “Ново-Голинь” та відновлення екологічної рівноваги в зони діяльності ДП “Калійний завод”.