Звіт про діяльність Держеконіспекції з 21 по 27 березня 2008 р.
Спеціальними підрозділами Мінприроди з 21.03.2008 по 27.03.2008 року перевірено 1851 суб'єкт господарської діяльності, складено 2139 протоколів про адміністративні правопорушення. Сума штрафів і позовів складає 928 тис. 351 грн. Порушено 9 кримінальних справ. За фактами виявлених порушень припинена (тимчасово) виробнича діяльність 69 суб'єктів (підприємств) господарської діяльності.
На державному кордоні зафіксовано 8 випадків затримання вантажу
у 8 пунктах пропуску через державний кордон України.
Аварійні забруднення навколишнього природного середовища
Щодо надзвичайної ситуації, що сталася 20.02.2008 в результаті пориву на ВАТ „Сумихімпром” (м. Суми) другої секції дамби шламонакопичувача промислових стічних вод, повідомляємо.
На місці аварії продовжує роботу спеціально створена комісія, у складі якої спеціалісти Державної екологічної інспекції та Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Сумській області. Станом на 26.03.2008 остаточні висновки причин аварії відсутні. Головним державним інспектором
з охорони навколишнього природного середовища Сумської області прийнято Рішення про тимчасову заборону (зупинення) експлуатації другої секції шламонакопичувача промислових стічних вод, оскільки при подальшій експлуатації не забезпечуються вимоги природоохоронного законодавства щодо зберігання та видалення відходів.
18.03.2008 виявлено забруднення нафтопродуктами акваторії Керченського морського рибного порту з т/х „Бирючий” (прапор Україна). Державною Азово-Чорноморською екологічною інспекцією капітана т/х притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу на суму 1 тис. 190 грн. Розмір шкоди, заподіяної водним ресурсам, становить 4 тис. 127 грн.
21.03.2008 виявлено забруднення нафтопродуктами акваторії ДП «Маріупольській морський торговельний порт» біля причалу № 10 з т/х «Немташ 3» (прапор Туреччина). Судновласнику пред’явлена претензія на суму 259,91 доларів США. Наслідки аварійного скиду нафтопродуктів ліквідовано.
Найбільш резонансні порушення природоохоронного законодавства
суб’єктами господарювання.
Земельні ресурси:
Дніпропетровська область
За нецільове використання та самовільне захоплення земельної ділянки ПАП «М-Самара-М» (м. Дніпропетровськ) нараховано збитків на суму 769 947 гривень. Матеріали за фактом порушення передано до прокуратури Самарського району.
Запорізька область
За засмічення земельної ділянки Куйбишевському промисловому аграрному ліцею (смт. Куйбишеве) нараховано збитків на суму 168 176 гривень. Матеріали за фактом порушення передано до Куйбишевської міжрайонної прокуратури.
Луганська область
За засмічення земель будівельними та твердими побутовими відходами на центральному проммайданчику ліквідованої шахти ім. Ілліча ДП «ОД «Луганськвуглерестуктуризація» нараховано збитків на суму 567 879 гривень. Матеріали за фактом порушення передано передано до Стаханово-Алчевської міжрайонної природоохоронної прокуратури.
Природно-заповідний фонд:
Проведена перевірка додержання вимог природоохоронного законодавста на території Кримського природного заповідника, підпорядкованого Державному управлінню справами Президента України. За результатами перевірки виявлено порушення санітарних правил у лісах на території Альмінського, Бахчисарайського та Ялтинського лісництв. Загальний розмір стягнень становить 1 369 гривень. Також на територіїБахчисарайського лісництва виявлено факт незаконної порубки дерев (дуб, граб, клен, ясен) невстановленими особами. Розмір шкоди, заподіяної природним ресурсам становить 1 520 гривень. Матеріали по факту порушення передано до ГУ МВС України в АР Крим для встановлення та притягнення винних осіб до відповідальності.
Рослинний світ:
м. Київ
За знищення газону звичайного (пл. 6784,5м2) ВАТ трест «Київміськбуд-1»
ім. М. П. Загороднього (м. Київ) пред’явлено претензію на суму 115 337 гривень.
Чернівецька область.
За незаконну порубку дерев на території Розтоківського лісництва ДП «Карпатський держспецлісгосп АПК» нараховано збитків на суму 49 492 гривень. Матеріали за фактом порушення передано до прокуратури Путивльського району Чернівецької області.
Надра:
Луганська область
За самовільне використання земельної ділянки під розробку корисних копалин невстановленими особами на території зоологічного заказника місцевого значення «Іллірійський» нараховано збитків на суму 816 тисяч гривень. Матеріали передано до прокуратури Лутугинського району для встановлення і притягнення винних осіб
до відповідальності.
Миколаївська область
За самовільне водокористування із підземних джерел Дмитрівському ГКП (Березанський район) нараховано збитків на суму 33 907 гривень. За фактом порушення готується претензійно-позовна заява до Господарського суду Миколаївської області.
Житомирська область
За самовільне водокористування із підземного горизонту
КП «Народичікомунсервіс» пред’явлено претензію на суму 34 тисяч 88 гривень.
Водні живі ресурси:
Держекоінспекцією при здійснені рейду-перевірки за додержанням вимог природоохоронного законодавства при використанні водних живих ресурсів в Азово-Чорноморському басейні виявлено незаконний вилов риби цінних видів (піленгас, камбала, оселедець Азовський). Збитки нанесені державі складають 986 гривень. Крім того, на Арбатській стрільці, яка проходить вздовж Азовського моря на території ботанічного заказника загальнодержавного значення «Арбатський» було виявлено незаконне добування лікарської рослини - корінь Солодки голої. Матеріали по кожному із порушень готуються до судових органів для прийняття відповідних рішень. Слід зазначити відсутність контролю за використанням водних живих ресурсів в Азово-Чорноморському басейні з боку Державної екологічної інспекції Азовського моря та Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції.
Атмосферне повітря:
Донецька область
За наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря ДП «Шахта Нова» нараховано збитків на суму 581 738 гривень. Матеріали за фактом порушення передано до Господарського суду Донецької області.
Закарпатська область
За перевищення рівнів гранично - допустимих викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами Хустському лінійному виробничому управлінню магістральних газопроводів УМГ «Прикарпаттрансгаз» пред’явлено претензію на суму 196 508 гривень.
Водні ресурси:
Північно-Західний регіон Чорного моря
За скид забруднених баластних вод в ДП «Одеський МТП» судновласнику
т/х «MINERVA ROXANNE» (прапор Греція) пред’явлено претензію на суму
45 039 гривень.
Держекоінспекцією проведено:
Перевірку стану організації здійснення державного контролю за додержанням вимог природоохоронного законодавства Державною екологічною інспекцією в Тернопільській області;
Перевірку стану організації здійснення державного екологічного та радіаційного контролю постами екологічного контролю у Чернівецькій області;
Чергову перевірку на відповідність критеріям атестації відділу екологічного контролю та радіаційної безпеки на держкордоні Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області.
Взято участь у колегії Державних екологічний інспекції у Сумській, Полтавській областях та м. Києва.
Проведено перевірку у складі робочої групи виконання повноважень та актів законодавства України Миколаївською облдержадміністрацією.
Планується:
Продовження комплексної перевірки за додержанням вимог природоохоронного законодавства ВАТ "Алчевський металургійний комбінат" (м. Алчевськ, Луганська обл.).