Мазут у Керченському порту перетворять в асфальт
Тонни мазутно-піщаної суміші в Керчі будуть утилізувати на місці. За висновком фахівців-технологів до початку курортного сезону Керченський порт звільниться від терикона мішків з нафтосумішю.
Як повідомили в прес-службі кримського відділення Партії зелених, під головуванням Міністра охорони навколишнього середовища України Георгія Філіпчука в Керченському морпорту пройшла нарада керівників і фахівців природоохоронних служб і служб МНС. На нараді ухвалене рішення утилізувати на місці в порту 4,2 тисяч тонн піщано-мазутної суміші, зібраної в Керченській протоці після аварії судів 11 листопада 2007 року.
Протягом 10 днів на території порту буде змонтована модульна установка для переробки суміші в нейтральний порошкоподібний силікатно-карбонатний матеріал, що за висновком Державної санітарної служби України є екологічно безпечним і може використовуватися як наповнювач у виробництві асфальтобетону для дорожніх покриттів. На переробку всіх зібраних відходів піде близько 60 днів.
"Запропонована технологія переробки піщано-мазутної суміші - екологічно безпечна, заявив Філіпчук. - Доля терикона вирішена: Керч і Крим можуть бути спокійні".
У той же час він підкреслив, що екологічна катастрофа в Керченській протоці повністю не ліквідована.
"На дні протоки залишився мазут. Скільки його там, поки ніхто не знає. Тому екологічна катастрофа повністю не ліквідована. Всім службам потрібно активно працювати до повної ліквідації наслідків катастрофи", - відзначив міністр.
Нагадаємо, що напередодні приїзду в Крим президента Віктора Ющенко Рада міністрів АРК вирішив виділити 2 мільйони гривень для транспортування піщано-мазутної суміші з Керчі в Кіровоград для утилізації. Ще 9 мільйонів гривень влада планувала одержати з державного бюджету.
Проти транспортування піщано-мазутної суміші виступили кримські екологи. За їхніми підрахунками для утилізації піщано-мазутної суміші безпосередньо в Криму необхідно всього близько 1 мільйона гривень.
Крім того, екологи звернулися до президента Віктора Ющенка із проханням визнати загальнодержавний масштаб катастрофи в Керченській протоці, тому що загальнодержавний статус екологічної катастрофи відкриє доступ до фінансування робіт з ліквідації наслідків зі спеціальних державних фондів.
Раніше глава МНС України Володимир Шандра повідомив, що експерти Європейського Союзу ще раз відвідають Керченську протоку для вивчення наслідків торішньої екологічної катастрофи. Метою їхнього візиту стане аналіз і прогноз розвитку надзвичайної ситуації. За словами Шандри, залежно від висновків експертів Україна буде визначатися, чи потрібна їй фінансова допомога для ліквідації наслідків катастрофи.
Екологи Криму неодноразово обвинувачували місцеву владу в небажанні визнати згубні наслідки катастрофи в Керченській протоці "в ім'я успішного курортного сезону". Однак із приходом тепла в Керченському морпорту зі складованих мішків із зібраними відходами став просочуватися мазут, що приводить до повторного забруднення акваторії Керчі. За прогнозами екологів, із прогрівом морської води понад 10-ть градусів почнеться вспливання мазуту з дна Чорного моря. Забруднення нафтопродуктами загрожує насамперед південно-східному узбережжю Криму.
Тим часом від підйому мазуту з дна вже постраждали Керченські рибколгоспи. Рибалки місцевих артілей стверджують, що їхні мережі зіпсовані мазутом. У різних господарствах не придатними для використання виявилися від 30 до 50 рибальських мереж.
Нагадаємо, що останній викид мазуту на кримське узбережжя відбувся 5 березня. Уздовж берегової смуги Керченської протоки забрудненими виявилися 20 км прибережної смуги. Крім того, на території Керченського морського порту дотепер перебувають 5,5 тисяч тонн суміші водоростей, нафти й піску, які були зібрані з узбережжя після аварії корабля 11 листопада. У Рескомприроди Криму стверджували, що гора з мішків з мазутною сумішшю є речовинним доказом провини судновласників у завданні збитків навколишньому середовищу. Загальна сума збитків, що включає компенсацію за забруднення морського середовища й відшкодування витрат на її очищення, становить близько 1,5 мільярдів доларів.
У результаті шторму й сильного вітру 11 листопада в Керченській протоці відбулася катастрофа 4 судів: танкера "Волгонєфть-139", сухогрузів "Вольногорск", "Нахічевань" і "Ковель". У результаті НП у водне середовище потрапило близько 7 тисяч тонн сірки й до 2 тисяч тонн нафтопродуктів. Нафтопродукти розлилися на 100 квадратних кілометрів.