На Донеччині проведено громадські слухання з питань екологічних та соціальних проблем р. Кальміус
5 березня 2008 року в Будинку природи проведено громадські слухання з питань екологічних та соціальних проблем р. Кальміус. Слухання були ініційовані Громадською радою та проведені за підтримки Держуправління ОНПС в Донецькій області.
В умовах маловодної Донецької області проблема раціонального використання і охорони водних ресурсів має особливе значення. По території області протікає 246 річок довжиною більше 10 км. Це всього лише 1% від загальної кількості річок України.
Актуальність проведення слухань обумовлена тим, що більшість річок області відноситься до категорії брудних і дуже брудних. Річка Кальміус відноситься до основних джерел водопостачання Донецької області. За даними Донецького регіонального управління водних ресурсів у річці Кальміус рівень забруднення води перевищує гранично-допустимі норми у сотні разів.
Головна мета заходу – об’єднати зусилля держструктур, підприємств та громадськості у справі подальшого запобігання забрудненню річки Кальміус.
У громадських слуханнях взяли участь представники Держуправління, Держекоінспекції, Донецької облСЕС, Донецького обласного виробничого управління меліорації та водного господарства, Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів, громадські екологічні організації області та ЗМІ.
Голова Громадської ради Журавльов В.В. виступив з інформацією щодо проведення протягом 2006-2007 рр. громадської екологічної акції “Кальміусу чисту воду” та основних її результатів. Він зазначив, що є пропозиція визнати пам’ятку природи “Витоки Кальміусу” рекреаційною зоною, та продемонстрував присутнім проект благоустрою пам’ятки природи, розроблений Донецькою державною академією будівництва та архітектури.
Директор РЛП “Меотида” Молодан Г.М. зазначив, що Кальміус є знаковою внутрішньою річкою для Донецької області. Він запропонував на базі пам’ятки природи “Витоки Кальміусу” створити РЛП “Кальміуський”.
Голова регіональної природоохоронної правозахисної громадської організації “Екологічна безпека Приазов’я” Гребенюк В.І. виступив з доповіддю “Стан річки Кальчик та пропозиції щодо розчищення її русла”. Запропонував організувати громадський контроль за станом водних об’єктів.
Заступник начальника Держекоінспекції Абузяров І.М. доповів про роботу Держекоінспекції у напряму запобігання забрудненню річки Кальміус. Звернувся до громадських організацій із закликом активізувати роботу з екологічної освіти та виховання.
Перший заступник начальника Держуправління Засевський В.П. зазначив, що необхідно посилити роботу з громадськістю, бо тільки за умови підвищення екологічної свідомості населення можна досягти певних результатів у справі охорони довкілля та запропонував організувати зелений патруль.
За підсумками слухань було окреслено основні пропозиції щодо більш ефективної роботи з проведення акції “Кальміусу чисту воду”, а саме:
* створити Регіональний ландшафтний парк “Кальміуський”;
* Громадській раді:
- вийти з пропозицією до Держуправління, облдержадміністрації про надання урочищу «Путилівський ліс» статусу пам’ятки природи. Донецькому відділенню ВЕЛ доручити організаційну роботу з цього питання;
- звернутися до Донецької облдержадміністрації, Держуправління з пропозицією щодо розробки проектів прибережних смуг р. Кальміус;
* з метою підвищення екологічної свідомості населення області Держуправлінню, Держекоінспекції сумісно з громадськими організаціями активізувати роботу з екологічного інформування населення з питань охорони та раціонального використання водних ресурсів Донецької області.