Україна – перша у світі за темпами вимирання населення
Про це на круглому столі, організованому за сприяння Благодійного Фонду «Розвиток України», повідомив професор Микола Поліщук – голова Національної ради з питань охорони здоров`я населення при Президенті України.
«За 14 років українців стало менше на 5 мільйонів. Це – дуже високий показник,» – вважає М. Поліщук. За його словами, тривогу викликає те, що спостерігається надсмертність не дітей чи старих, а саме людей працездатного віку. «За цими показниками Україна випереджає Європу у три-чотири рази. Найчастіше у нас помирають від куріння – щороку 100-110 тисяч (з них 10 % пасивні курці), від алкоголізму – понад 40 тисяч щороку, а також від травматизму. Також, порівняно з цивілізованими країнами тривалість здорового життя у нас на 15 років менша,» – зазначив М. Поліщук. Основною причиною цього, на його думку, є бездуховність, низька освіченість та культура людей.
На запитання, у яких регіонах України найбільший відсоток смертей, Е.Лібанова відповіла: «Це – регіони, починаючи з Кіровоградської області – на Схід і на Південь. Я називаю цю зону – «чорний пояс України». Цьому сприяє структурна зайнятість на потужних промислових виробництвах. Важливим чинником є погана екологія, зокрема неякісна питна вода, і специфічний спосіб життя – саме у східних регіонах країни найбільший відсоток людей, хворих на алкоголізм”.
Директор Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Елла Лібанова зауважила, що основна причина глибинних процесів депопуляції – висока смертність нашого населення: 65 % чоловіків не доживають до 65 років. «Для відтворення нації потрібно, щоб жінка народила у середньому 2 дитини – тільки тоді покоління дітей замінить покоління батьків. Коли ж населення старішає – вичерпується структурний потенціал нації. Щоб ситуація змінилася на краще на 10 українських жінок має народжуватися 23-24 дитини, а реально народжується 13. А українська жінка не хоче народжувати, вона вийшла за межі родини і прагне соціально реалізуватися,» – зазначила Е. Лібанова.
Висловлюючи свою думку щодо проблеми небажання української жінки народжувати дітей Власта Шовковська, директор із зовнішніх зв`язків Благодійного Фонду «Розвиток України», зауважила, що жінкам, які досягли певної соціальної стабільності, і будують кар’єру важко змиритися із втратою трьох років свого життя . «Більшість жінок не можуть дозволити собі мати понад дві дитини. Мати багато дітей в нашій країні можуть дозволити собі або багаті люди, або бідні», – вважає В.Шовковська.
Цю тезу підтримала й Е. Лібанова: «Найбільше дітей – у бідних країнах та бідних сім’ях. Це – загальна світова тенденція», – наголосила вона.
Е. Лібанова наголосила, що одним з важливим чинників депопуляції української нації є міграція. «За кордоном працює 2 мільйони. І проблема не у тому, що люди їдуть працювати, а у тому, що вони будь-що хочуть лишитися в інших країнах, і вивезти туди свої родини. Інший аспект трудової міграційної проблеми те, що в Україні залишаються бездоглядними діти заробітчан, часто кинуті напризволяще», – зазначила Е. Лібанова.