Троєщину зігріють сміттям
У найближчі тижні Київська держадміністрація планує підписати контракт із австрійською енергетичною компанією EVN AG, що виграла інвестиційний конкурс на будівництво сміттєспалювального заводу біля ТЕЦ-6. Потужностей нового підприємства вистачить, щоб спалити половину столичних відходів.
Як стало відомо «ДС», КМДА готовить підписання контракту на спорудження ТЕЦ на поновлюваному паливі за технологією й за рахунок коштів австрійської EVN AG. На останній сесії міськради депутати забрали остаточні перешкоди для будівництва заводу біля ТЕЦ-6, на вулиці Пуховська, 1-а, змінивши в раніше відведеному для цих цілей земельній ділянці назву «сміттєспалювальний завод» на формулювання «ТЕЦ на поновлюваному паливі». Відновлюваним паливом у цьому випадку будуть служити тверді побутові відходи. Дотепер через невідповідність формулювань у землевідводі й уже проведеному інвестиційному конкурсі в чиновників не було можливості почати роботи над контрактом.
Рішення про створення сміттєспалювального підприємства прийняли ще на початку минулого року. Після цього оголосили Інвестконкурс, на який надійшла всього одна заявка - від австрійської енергетичної компанії EVN AG. Недовго думаючи, у вересні 2007 р. головне управління інвестицій і економіки КМДА затвердило австрійців як переможців тендеру.
За його умовами необхідний Києву завод австрійці будують за свої гроші, приблизна сума інвестицій - $300 млн. Протягом тринадцяти років міськадміністрація буде виплачувати витрачені компанією гроші, після чого підприємство перейде у власність міста. Приблизно така ж схема зовсім недавно була відпрацьована австрійцями в Москві, де вони реконструювали спецзавод №3.
Столичні чиновники обґрунтовують необхідність спорудження сміттєспалювального підприємства тим, що потужності основного полігону захоронення відходів №5, розташованого в Підгірцях, практично вичерпані. За оцінкою фахівців, через три роки утилізувати тверді відходи там буде неможливо. Київ провадить біля мільйона тонн сміття в рік, 200 тис. з яких спалює «Енергія», а інші забирають полігон №5 і невеликі смітники, розташовані в області. Новий завод зможе утилізувати 500 тис. т твердих побутових відходів у рік.
Після рішення про будівництво багато суспільних екологічних організацій виразили затятий протест проти будівництва ще одного сміттєспалювального заводу в межах міста, вимагаючи винести небезпечне підприємство за його межі, однак область відповіла відмовою. Ефективність розташування заводу саме на Троєщині фахівці пояснюють двома факторами: по-перше, близькістю ТЕЦ-6, куди буде йти енергія після спалювання сміття, а по-друге, розведенням транспортних потоків по різних частинах міста.
За оцінками експертів, енергії, виділеної в результаті спалювання сміття, вистачить для обігріву половини троєщинських будинків. За умовами конкурсу переможець повинен приступити до будівництва вже в 2008 р. Початок робіт полегшує те, що, по розрахунках КДАА, підприємство буде розташоване у двох з половиною кілометрах від найближчого будинку. Відповідно, австрійській компанії не прийдеться організовувати громадські слухання, які могли б поставити хрест на будівництві. У Деснянській райраді, що дала негативний висновок на цей проект, заявляють, що більшість троєщинців виступають проти сміттєспалювального заводу. Але законної можливості виразити протест у них не буде.