Результати діяльності Держекоінспекції у Вінницькій області за 2007 рік
Підсумовуючи результати роботи Державної екологічної інспекції у Вінницькій області за минулий рік, варто проаналізувати основні показники діяльності. Так, протягом 2007 року інспекцією перевірено 1448 об’єктів різних форм власності, за порушення чинного природоохоронного законодавства складено 2442 протоколи, до адмінвідповідальності притягнуто 2418 осіб, сума накладених штрафів склала 212 636 грн, 32 протоколи передано для розгляду у судові органи, за збитки, заподіяні державі порушенням природоохоронного законодавства, пред’явлено 280 претензій та позовів на загальну суму 811 922 гривень. До органів прокуратури направлено 16 справ з ознаками кримінального злочину.
Проведені у минулому та І кварталі поточного року перевірки показали, що керівники підприємств та звичайні громадяни, на жаль, ще не усвідомлюють важливості екологічної складової у всіх напрямках життєдіяльності.
На підприємствах, чия діяльність пов’язана із забрудненням довкілля, досить часто інспекторами фіксуються грубі порушення природохоронного законодавства: відсутність дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, на спеціальне водокористування, відсутність лімітів на утворення та розміщення відходів, а також порушення умов виданих дозволів, правил поводження з відходами тощо. Лише за відсутність дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та порушення їх умов до адміністративної відповідальності протягом минулого року притягнуто 161 посадову особу на загальну суму 17 901 гривень. Так, грубі порушення законодавства про охорону атмосферного повітря були виявлені на підприємствах “Конкорд”, що спеціалізується на виготовлені цегли (Жмеринський район), ЗАТ “Прилуктваринмаш-Холдінг” (Немирівський район), ТОВ “Альбатрікс” (обробка деревини, м. Жмеринка), ПСП “Благоустрій” ВОКВП “Вінницяводоканал” та ряді інших. За фактами здійснення виробничої діяльності без дозволів на викиди забруднюючих речовин від стаціонарних джерел у 2007 році призупинено діяльність 16-ти підприємств. За аналогічні порушення з початку цього року до адмінвідповідальності притягнуто 43 посадові особи. Серед підприємств-порушників нині: КП “Вінницьке трамвайно-тролейбусне управління”, ВАТ “АК “Вінницяобленерго”, ПП “Джерело” (призупинено діяльність 16 АЗС).
Протягом минулого року призупинено також діяльність 14 підприємств, що спеціалізуються на видобуванні цегельної сировини, більшість з них здійснювали виробничу діяльність без спеціального дозволу (ліцензії) на користування ділянкою надр (ПП “Бойдаченко” (Вінницький район), ТОВ “Агробуд” (смт. Оратів), МКП “Керамік” (м. Теплик), ПСП “Промінь” (Піщанський район) та ін.). За фактом самовільного видобутку артезіанської води тимчасово призупинено виробничу діяльність ТОВ ВКФ “Віалан”.
Складною залишається ситуація по області і у сфері поводження з відходами. Так, у 2007 році Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області проведено 628 перевірок дотримання вимог законодавства про відходи. За фактами порушень 716 посадових осіб та громадян притягнуто до адмінвідповідальності на загальну суму штрафів 54 740 гривень.
308 порушень протягом 2007 року зафіксовано інспекторами з ОНПС у сфері охорони, захисту, використання та відтворення рослинних ресурсів та лісів. 55 з цих порушень стосуються самовільного знищення або пошкодження зелених насаджень (ст. 153 КУпАП). Дуже часто із повідомленнями про самовільну вирубку дерев до інспекції звертаються громадяни та громадські організації. Так, протягом минулого року зі 140 звернень, що надійшли на розгляд Державної екологічної інспекції у Вінницькій області, 46 стосувалося саме цього питання (40% усіх звернень).
Матеріали по 10 випадках самовільної вирубки дерев були передані до правоохоронних органів області. За шкоду, заподіяну навколишньому середовищу у цій сфері, порушникам пред’явлено 157 позовів на загальну суму 118 714 гривень. З такими темпами Вінниччина ризикує втратити статус зеленого міста – є над чим задуматися нинішньому та наступним поколінням.
Ще один аспект діяльності Державної екологічної інспекції у Вінницькій області – це екологічний контроль на державному кордоні. Протягом 2007 року держінспекторами постів екологічного контролю в пунктах пропуску через державний кордон України та в зоні діяльності митниць призначення і відправлення у Вінницькій області перевірено 33893 одиниці транспортних засобів та 2727546 тон вантажів, зафіксовано 7 випадків затримання та повернення підконтрольних вантажів на суміжну територію Молдови в зв’язку з відсутністю дозвільних документів, 1 випадок затримання вантажу – перевищення допустимого рівня гамма-випромінювання.
Особливу увагу інспекція звертає також на попередження екологічних порушень та їх профілактику, з цією метою протягом року були проведені такі екологічні операції як “Першоцвіт”, “Нерест-2007”, “Чисте повітря”, “Новорічна ялинка” тощо.