Полювання на «квіткових браконьєрів»
Щовесни на території України і суміжних країн надзвичайно великих обсягів набуває торгівля ранньоквітучими весняними рослинами – так званими первоцвітами. Всі підсніжники, проліски, цикламени та крокуси України, Білорусі та Росії охороняються, тож не важливо, звідки їх привезли. Масовий збір на продаж квітконосів рідкісних рослин призводить до послаблення, а у невеличких місцезростаннях до повного пригнічення насіннєвого поновлення. Крім цього, дуже часто первоцвіти знищуються з підземними частинами, що призводить до фізичного знищення популяцій.
Щороку навесні в Україні проводиться операція «Первоцвіт», яка направлена на припинення збору, перевезення та торгівлі зникаючими первоцвітами. Під час операції державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Львівській області спільно з громадськими організаціями проводяться рейди - перевірки у можливих місцях продажу квітів, а також на залізничних вокзалах.
Коментує заступник начальника Держекоінспекції в Львівській області Леонід Кравець: «Найбільш ефективними є нічні рейди. Саме під час одного з них, напередодні Дня всіх закоханих, 13 лютого на залізничному вокзалі м. Львова спільно з працівниками управління по боротьбі з економічними злочинами та представниками громадськості ми затримали мешканця с. Ком’яни Закарпатської області Зана Василя Васильовича. У нього вилучили коробки з букетами квітів шафрану Гейфеля, всього близько 10 тисяч квіток, які були вирвані разом з цибулинами. Ця квітка належить до видів, які занесені до Червоної Книги України. Зараз проводяться підрахунки завданої шкоди, але уже зараз можу сказати, що це близько 120 тис грн, адже за одну квітку, що належить до червонокнижних видів шкода становить щонайменше 12 грн. А якщо буде встановлено, що дані квіти зірвані на територіях природо-заповідного фонду, то розмір компенсації за шкоду, заподіяну незаконним збиранням або знищенням чи пошкодженням рослин занесених до Червоної книги України становить за кожну рослину шафрану Гейфеля, незалежно від її розміру – 515 грн. Крім цього на порушника буде накладено штраф».
Усі зірвані рослини передані у Ботанічний сад, де їх висадили в закритий грунт. У подальшому всі рослини будуть перенесені в природні умови.
Довідково: Згідно ст. 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення знищення видів рослин, які занесені до Червоної книги України, тягне за собою накладання штрафу на громадян від 340 до 510 грн. з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб - від 510 до 850 грн. з конфіскацією незаконно добутого.
кино