Стан зберігання та знешкодження хімічних засобів захисту рослин
Нагальною проблемою в області являється стан зберігання непридатних до використання пестицидів та агрохімікатів, які накопичувались протягом десятиліть на території області і справляють вагомий негативний вплив на довкілля та здоров’я населення. Ситуація ускладнюється тим, що значна кількість місць зберігання отрутохімікатів не відповідає встановленим вимогам екологічної безпеки, крім того, в результаті реформування сільськогосподарських підприємств вони взагалі залишились без власника.
В 2007 році за рахунок коштів обласного фонду охорони навколишнього природного середовища (630 тис. грн.) та інших джерел фінансування (22,6 тис.грн.) вивезено та знешкоджено на потужностях ТОВ “Елга” (м.Шостка Сумської обл.) отрутохімікати в кількості 45,18 тонн з населених пунктів Козелецького (16,17 т), Борзнянського (5,0 т), Сосницького (3,75 т), Коропського (4,7 т), Талалаївського (1,27 т), Срібнянського (3,0 т), Варвинського (8,97 т), Куликівського (1,8 т) та Прилуцького (0,525 т) районів, що дало змогу звільнити 19 місць зберігання пестицидів. У зв’язку з тим, що фактичні обсяги непридатних пестицидів перевищили заплановані, залишилось 10 місць їх зберігання з яких планувалось вивезення в поточному році.
На знешкодження непридатних ХЗЗР, які розміщуються у не облаштованих місцях та становлять потенційну небезпеку для об’єктів довкілля та населення в 2008 році з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища планується виділення коштів на рівні 2007 року. Фінансування робіт по утилізації пестицидів, які не були виконані в поточному році, в 2008 році буде здійснюватись першочергово.
На даний час, за обліковими даними, на території області залишилось 900,994 тонни непридатних ХЗЗР, які зберігаються в 234 місцях, з них в незадовільному стані - 121,714 тонни в 57 місцях. Для проведення в повному обсязі робіт по їх знешкодженню на спеціалізованих підприємствах необхідно більше 13 млн. грн. (в цінах 2007 року), що не можливо вирішити на рівні місцевих бюджетів в короткі терміни. Районними адміністраціями не ведеться пошук інших джерел фінансування вказаних робіт. Основним джерелом фінансування залишається обласний фонд охорони навколишнього природного середовища. Зволікання в даному питанні може привести до виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру.
Напружена ситуація склалася навколо розміщення золи, що утворюється при спалюванні вугілля на КЕП “Чернігівська теплоелектроцентраль”. Зважаючи на гостру необхідність забезпечення вільними площами, фахівцями підприємства розроблений проект золонакопичувача на базі ставка-накопичувача № 6 ВАТ “Чернігіввовна”, який отримав позитивний висновок державної екологічної експертизи. За результатами вишукувань проведених фахівцями Українського наукового гігієнічного центру, зола Чернігівської ТЕЦ є мало небезпечним видом відходів, відноситься до четвертого класу небезпеки. Виходячи з радіологічних та хімічних досліджень, можливе використання золи для виробництва будівельних матеріалів.
В місті Чернігові захоронення рідких промислових токсичних відходів проводилось в ставках-накопичувачах, які почали будуватись на початку 60-х років минулого століття. На 01.01.07 року у ставках-накопичувачах розміщено біля 130 тис. м3 токсичних відходів. Рішенням № 10 від 14.07.05р. заступника Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області експлуатацію ставків-накопичувачів заборонено. З моменту припинення експлуатації об’єкту фактів розміщення на ньому токсичних відходів не зафіксовано. Але ж, ставки-накопичувачі продовжують негативно впливати на всі компоненти навколишнього природного середовища: спостерігається розширення ореолу забруднення ґрунтових вод, забруднення атмосферного повітря продуктами випаровування, забруднення ґрунтів прилеглих територій важкими металами.
Державна екологічна інспекція в Чернігівській області