Катастрофа: ситуація, наслідки, перші симптоми, як захиститися
Ситуація:
У зону ураження потрапило 6 населених пунктів – села Тур‘є, Губисько-Тур‘янське, Стовпин, Переволочне, Чапиж, Топорів.
Зона можливого хімічного ураження жовтим фосфором становить 86 га.
800 чол. евакуйовані.
14 працівників МНС з різними ступенями важкості знаходяться у лікарні.
Ліквідацією аварії займаються спеціальні підрозділи управління з питань надзвичайних ситуацій у Львівській області. На місці подій працює обласна комісія з питань надзвичайних ситуацій облдержадміністрації, яку очолює перший заступник голови В.П‘ятак. До її роботи залучені правоохоронні та природоохоронні органи.
Також, у ліквідації наслідків аварії беруть участь Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області та Державна екологічна інспекція у Львівській області. Для координації дій на місце подій вилетів заступник Міністра охорони навколишнього природного середовища України Степан Лизун.
Створено комісію, працює штаб, телефон у м. Броди - 42220, 25221
Причини катастрофи встановлюються, за неофіційними даними відомо, що "колія в Ожидові взагалі на межі фантастики. Там потяги по повітрі літають".
Як стало відомо, з достовірних джерел, працівники МНС не можуть локалізувати пожежу, знову не вистачає піни, водою гасити неможна, оскільки виділяється ядовитий дим.
Цистерни знаходяться на місці аварії.
На територію катастрофи нікого не допускають.
Наслідки:
На території України не практикувалася утилізація жовтого (чи білого) фосфору, але загрозу також становить фосфор який знаходиться й в повітрі. Як повідомлялось раніше, отруйна хмара накрила 14 сіл.
Перші симптоми:
Жовтий фосфор може викликати нудоту, жовчність, анемію, розкладання, зубний біль, і додаткову слину.
Високі концентрації пари, під час горіння фосфору, дратують ніс, горло, легені, шкіру, очі та слизову оболонку.
Дихання білим фосфором може викликати кашель і розвиток некрозу щелепи.
Як захиститися:
Перша допомога при гострому отруєнні через рот (найбільш частому) - промивання шлунка, проносне, очисні клізми, внутривенні розчини глюкози, хлористого кальцію та ін.
При опіках шкіри - обробити уражені ділянки розчинами мідного купоросу або соди. Очі промивають 2%- ним розчином питної соди.
Поради населенню:
1. Провести герметизацію приміщення (заклеїти вікна, закрити вентиляційні отвори, вікна і двері додатково закрити мокрими одіялами).
2. Підготуватись до евакуації:
а) підготувати документи, цінності, гроші;
б) підготувати запас продуктів харчування та води на три дні;
в) підготувати засоби особистої гігієни, змінний одяг (взяти теплі речі), ліхтарик, радіоприймач;
в) перекрити газ, знеструмити приміщення.
3. Ввімкнути радіо (в разі відсутності телевізор на місцевий канал, краще за все обласної телерадіокомпанії) і слухати повідомлення міського (можливо обласного) управління з питань надзвичайних ситуацій.
4. Повідомити по телефону сусідів про початок евакуації, куди необхідно йти, якщо у них не має радіоприймача чи телевізора, чи можливо вони прослухали повідомлення.
5. Зберігати спокій, не виходити на вулицю без крайньої необхідності.
6. Виходити із зони зараження (можливого зараження) перпендикулярно напрямку вітру.