Український байбак спрогнозував пізню весну
У перший день останнього місяця зими на Україні відзначають День байбака. Цього року байбак-синоптик Тимко, який мешкає на біостанції Національного університету імені Каразіна у селищі Гайдари вказав на те, що зима пануватиме ще 6 тижнів. День був сонячним і Тимко одразу «побачив» власну тінь. Старший науковий співробітник біостанції Віктор Токарський оголосив прогноз присутнім. За словами Токарського, чотири попередні прогнози Тимка виправдовувалися. Також біологи вважають, що пробудження на початку лютого не шкодить здоров`ю тварини.
Сьогодні на святкуванні Дня байбака у селищі Гайдари Зміївського району були присутні представники Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Харківській області, Державної екологічної інспекції, Держуправління лісового і мисливського господарства та журналісти.
За словами першого заступника начальника Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Харківській області В`ячеслава Задніпровського на Харківщині кількість байбаків за останні роки суттєво зменшилася. В першу чергу, це пов`язано зі скороченням голів великої рогатої худоби, а значить, і території пасовищ – ареалу мешкання байбаків. Худоба не поїдає та не витоптує траву, а у високій траві байбак не може вгледіти хижаків. Тому тварини залишають територію області, шукаючи більш безпечні місця. Співробітники Національного універсиету спільно з екологами розробляють програму відтворення кількості байбаків.
Хоча святкування Дня байбака є американською традицією, краєзнавці стверджують, що стародавні слов`яни задовго до відкриття Америки конлультувалися з байбаками, коли чекати потепління, і відповідно, коли орати землю та сіяти зерно.
День байбака на Харківщині відзначається з 2004 року за ініціативи Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Харківській області та журналістів Харківського прес-клубу.
кино