У Донецькій області виявлено "маленький Чорнобиль"
У Костянтинівському районі Донецької області, на території промислового полігона, розташованого на землях Іллічівської сільської ради, фахівці МНС і санепідемслужби виявили ділянку з підвищеним рівнем гамма-фону. Його рівень перевищує 3000 мікрорентгенів за годину, у той час як природні фонові норми в області становлять до 25 мікрорентгенів за годину. Ці показники порівнянні з рівнем найбільш заражених ділянок закритої Чорнобильської зони. Перебування на цій території смертельно небезпечне для життя людини.
На сьогодні джерело виникнення радіоактивних плям невідоме. Правоохоронні органи здійснюють відповідні перевірки можливих шляхів надходження на територію Костянтинівського району радіоактивних речовин. Експерти не виключають, що джерелом гамма-випромінювання могли стати доставлені сюди із Чорнобильської зони металовідходи, що не пройшли контроль як металобрухт на одному з металургійних підприємств. Як виявилося, згадану територію площею 4,7 га свого часу було передано в довгострокову оренду для експлуатації, розробки й рекультивації приватному підприємству «Рута», яке спеціалізується на промисловій переробці металів. Керівництво «Рути» всіляко відхрещується від своєї причетності до радіаційного зараження території. Фахівці запевняють, що скинути на полігоні відходи, які створюють фон, міг хто завгодно. Цю територію не охороняли й належним чином не контролювали, а використовували як звичайне звалище. Ніякої рекультивації або належного захоронення промислових відходів тут не відбувалося. Найімовірніше, уважають правоохоронці, відповідати доведеться ПП «Рута».
Поки прокуратура, міліція та екологи шукають винуватців і джерела забруднення, Костянтинівку й поблизькі населені пункти охопила мало не паніка. Населення, пам’ятаючи досвід Чорнобиля, поквапно почало готуватися до евакуації. Власті області й міста намагаються заспокоїти жителів, запевняючи, що небезпека опромінювання мінімальна. Заступник голов-лікаря обласної СЕС Лариса Гусєва не приховує, що ситуація серйозна, але підстав для паніки немає. За її словами, може йтися тільки про загрозу для навколишнього середовища. Люди ж, як запевняє спеціаліст, перебувають поза небезпекою, оскільки найближчі населені пункти розташовані за кілька кілометрів од передбачуваного могильника радіаційних відходів. Однак незалежні екологи стверджують, що наслідки виявленого радіоактивного джерела можуть бути найсумнішими не тільки для природи, а й для жителів регіону. Поки що невідомий ареал поширення радіаційного пилу та заражених ґрунтових вод.
Окрім того, очевидці стверджують, що місце звалища давно вподобали не тільки бомжі, а й місцеві дітлахи. До того ж небезпечно близько до могильника промислових відходів пастухи досі випасають худобу, кажучи, що тут найгустіша та найсоковитіша трава.