Стан Азовського моря у 4 кварталі 2007 року
У ІV кварталі 2007 року Державною екологічною інспекцією Азовського моря в межах своїх повноважень у частині додержання встановлених нормативів скидів забруднюючих речовин перевірено 7 підприємств, проконтрольовано 26 випусків зворотних вод. Для визначення впливу стічних вод на акваторію Азовського моря проводився моніторинг поверхневих вод в Донецькій, Запорізькій, Херсонській областях.
В результаті надзвичайної ситуації, яка склалася 11.11.2007 року внаслідок складних погодних умов в Керченській протоці і затопленні т/х «Волгонефть-139», т/х «Вольногорськ», т/х «Ковель» працівниками Державної екологічної інспекції проводився моніторинг акваторії Азовського моря вздовж Арабатської стрілки, мису Тархан до смт.Кирилівка. Щоденно виконувався аналіз проб морської води на вміст розчинених нафтопродуктів. Максимальне перевищення гранично допустимої концентрації для рибогосподарських водойм виявлено в районі с.Щолкине – в 2,2 рази (0,11 мг/дм3) та в 3 рази (0,15 мг/дм3) в районі бази відпочинку «Юний» на Арабатській стрілці в Херсонській області.
Щоденний моніторинг проводився також в м.Бердянськ Запорізької області, де 11.11.2007 був затоплений т/х «Амалтея» та викинуті на берег т/х «Святогор», РС «Вімба», СЧС «Флагман». За результатами лабораторних аналізів відібраних проб в районі аварії забруднень морської води нафтопродуктами не виявлено.
На кінець грудня 2007 року ситуація в акваторії Азовського моря була стабільна, динаміка зростання концентрації нафтопродуктів в морській воді не спостерігалась. Хімічний аналіз відібраних проб в моніторингових точках перевищень ГДК не виявив.
У ІV кварталі 2007 року зберігається тенденція високого рівня забруднення Азовського моря в прибережній смузі в порівнянні з віддаленими від берега моніторинговими точками. Свій внесок в забруднення акваторії Азовського моря вносять скиди підприємств, розташованих на узбережжі (як безпосередньо через скиди, так і з виробничої території), скиди зливової каналізації міст та населених пунктів. Свій внесок забруднюючих речовин додають річки, які впадають в Азовське море.
Значне забруднення в акваторію Азовського моря вносять скиди ВАТ «МК «Азовсталь», гранично допустимі концентрації на скидах перевищують встановлені нормативи по наступним показникам: завислі речовини (до 2 разів), БСК5 (до 1,5 разів), азот амонійний ( до 6,1 разів), залізо загальне (до 1,9 разів), мідь (до 5,7 разів), нітрити (до 1,5 разів), нафтопродукти (до 8 разів). Кратність перевищення нормативів скидів залишається значною і стабільною тривалий час, а по нафтопродуктам і азоту амонійному навіть збільшується.
Значне забруднення зберігається в контрольному створі (250 м від випуску №9 ВАТ „МК ”Азовсталь”), де стан морської води у ІV кварталі 2007 року не відповідав нормам для водойм рибогосподарського призначення по наступним показникам: завислим речовинам (4,9 ГДК), нітритам (2,4 ГДК), азоту амонійному (4,4 ГДК), нафтопродуктам (18,2 ГДК), залізу загальному (9,1 ГДК). Але спостерігається зменшення концентрацій забруднюючих речовин (крім нафтопродуктів) в порівнянні з ІII кварталом 2007 року.
В акваторії Маріупольського торговельного порту стан морської води не відповідав нормам для водойм рибогосподарського призначення по нафтопродуктам (2,8 ГДК), залізу загальному (6,8 ГДК). Забруднення в акваторію порту вносять десять скидів зливових вод з території підприємства, а також скиди зливової каналізації міста.
В акваторію Азовського моря в межах м. Маріуполь скидаються зливові стічні води через чотири скиди, не обладнані очисними спорудами, які розташовані в межах міських пляжів. Стан морської води при вибірковому контролі за ІV квартал 2007 року не відповідав нормам для водойм рибогосподарського призначення по наступним показникам: завислим речовинам (до 7 ГДК), залізу загальному (до 12,5 ГДК), БСК5 (до 1,6 ГДК), нафтопродуктам (до 2,4 ГДК).
кино