Завершення проекту ТАСІS “Технічна допомога у плануванні менеджменту басейну Нижнього Дністра”
18 грудня 2007 року в Одеському національному університеті ім. І. І. Мечникова відбулось П’яте засідання наглядового комітету, у рамках якого були обговорені результати останніх 6 місяців роботи та заключний звіт про виконання проекту, огляд виконання польових робіт, тренінгів на протязі проекту та огляд останньої версії плану менеджменту басейну Нижнього Дністра.
В засіданні наглядового комітету брали участь: директор проекту Euroconsult/BMB Moll MacDonald Вім Верхегт та менеджер проекту Стівен Уоррен, начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області Віталій Олександрович Примак, заступник менеджера проекту Володимир Іванович Медінець, начальник Одеської обласної санітарно-епідеміологічної станції Любов Гнатівна Засипка та представники Дунай-Дністровського басейнового управління охорони і репродукції водних живих ресурсів, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області, Управління екологічної безпеки Одеської міської ради та інші.
У ході засідання були підведені підсумки та визначені найбільш вагомі досягнення проекту:
- Розпочато створення поліпшеної системи моніторингу якості води та оцінено можливості лабораторій в Одеській області, визначено їхні потреби в обладнанні. Підготовлено тендерне досьє для Делегації ЄС в Україні. В жовтні 2006 року було проведено тендер на придбання аналітичного обладнання. Проведено чотири семінари, присвячені відбору та аналізу проб води. Проведено інтеркалібрацію 10 лабораторій. Проведено 5 нарад, на яких розглядались результати цієї роботи. Здійснено оцінку джерел забруднення та антропогенного впливу на якість води.
- Розроблено базову інфраструктуру системи бази даних. Виконано попередні роботи для розробки структури даних. Розроблено і розпочато програму тренінгу для навчання груп користувачів, а також персоналу, що займатиметься веденням ГІС бази даних. У грудні 2006 року проведено перший тренінг-семінар з використання ГІС систем в менеджменті водними ресурсами.
- Розпочато розробку і впровадження програми інтегрованого моніторингу. Розроблений план дослідницького моніторингу водних та інших природних ресурсів басейну нижнього Дністра. Проведено три комплексних екологічних експедиції для встановлення екологічного статусу водних об’єктів. Розроблено і впроваджено в практику методики визначення біологічних елементів якості водних об’єктів. Розроблено концепцію створення системи підтримки управлінських рішень для менеджменту водних об’єктів. Виконано іхтіологічну експедицію щодо оцінки стану рибних ресурсів водних об’єктів нижнього Дністра.
- Проведено серію зоологічних і ботанічних експедицій щодо інвентаризації водних і наземних екосистем. Погоджено базовий підхід до інвентаризації – вибираються міжнародні методики. Розроблено попередній підхід до підготовки документації на підтримку створення національного парку «Нижньодністровський». Проведено навчальну поїздку до Королівства Нідерланди для ознайомлення з найкращими зразками європейського досвіду в організації та функціонуванні національних парків та проведення менеджменту водних об’єктів.
Наглядовий Комітет висловив щиру подяку за підтримку, надану проектом для створення Національного природного парку “Нижньодністровський”, в рамках якого йде підготовка карт Дністровського району з використанням супутникових знімків, та визнав важливою допомогу Проекту в організації відбору аналізів проб води з Біляївського водозабору.
В свою чергу, пан Стів Уоррен висловив свої сподівання, що результати дворічної міжнародної співпраці стануть базовими для подальшого розвитку регіону та допоможуть зберегти унікальне біорізноманіття у басейні Нижнього Дністра.