Більша частина мазуту залишається на дні Керченської протоки - експерт
Більша частина мазуту, що потрапила в Азовське та Чорне море в результаті серії аварій танкерів 11 листопада, дотепер залишається на дні Керченської протоки і являє загрозу для екології, повідомив на прес-конференції в Ростові-на-Доні голова Південного наукового центру Російської академії наук академік Геннадій Матішов.
"Зараз ми намагаємося оцінити, скільки вивезли мазуту, ми оцінили скільки кожна машина вивозить - це більше 60% водоростей, 2% побутове сміття, черепашки, пісок і менш 10% самого мазуту", - розповів Матішов.
Як видно, відзначив він, судячи з цього, які масові викиди відбуваються після кожного шторму, більша частина мазуту ще на дні.
"Неначе зібрали, але тепер з'ясовується що дуже багато осіло на дні. Крім того, почали копати піщані пляжі й виявили на глибині 50-70 сантиметрів шари мазуту, які в перші тижні не помітили", - додав академік.
За його словами, основна проблема - відсутність ефективних, раціональних, щодо дешевих методів утилізації.
"Ніхто цим не займався, тому що такого масштабу розливу нафтопродуктів не було. Реально методів боротьби немає й той метод, що використовувався, механічний - він був єдиним можливим!, - додав Матішов.
Він уточнив, що більшою мірою від розливу нафтопродуктів постраждала не морська фауна, а птахи.
"Не думаю, що буде масова шкода рибі, тим більше що самі запаси не дуже великі. Відомо, що в усьому світі найбільше від розливу мазуту страждають птахи, і це ще раз підтвердив наш випадок", - сказав Матішов, додавши, що в Керченській протоці вже загинуло 8-10 тисяч птахів, ще близько 3 тисяч в мазуті й продовжують вмирати.