Мінприроди просить Молдову надати інформацію щодо експлуатації нафтотерміналу в районі Джурджулешть
Досвід експлуатації річкових портових споруд і всієї їх інфраструктури, особливо призначених для приймання і перевалювання різних нафтопродуктів, свідчить про те, що найбільшу реальну і істотну загрозу для стану навколишнього природного середовища представляють різні аварійні ситуації, пов'язані з великомасштабним надходженням нафтопродуктів в русла річок, що може мати місце як при аваріях безпосередньо на танкерах, що транспортують нафтопродукти, так і на берегових спорудах нафтотерміналів, які забезпечують їх перевантаження та тимчасове зберігання.
Особливо це стосується терміналів, розташованих не в затоках (затонах) або штучних гаванях, які створюються відповідними гідротехнічними засобами, а в основних руслах крупних судноплавних річок, які знаходяться безпосередньо у відкритій береговій зоні та активно використовуються для транспортних цілей.
У зв'язку з цим Мінприроди відзначає, що чинник загрози забруднення в процесі експлуатації транспортно-промислового комплексу (що включає нафтотермінал) в районі намеленого пункту Джурджулешть на річці Дунай (Республіка Молдова), аварійними скиданнями нафтопродуктів в русло річки в межах її частини, що відноситься до території України, викликає природну заклопотаність української сторони.
Принципова неможливість виникнення серйозних аварійних ситуацій при функціонуванні цього транспортно-промислового комплексу ніким не може бути гарантована.
Зважаючи на вищевикладене, Мінприроди запропонувало молдовській стороні провести двосторонні консультації з питання розробки і практичного застосування заходів, здатних забезпечити ефективний захист вод Дунаю від їх забруднення нафтопродуктами.
Зокрема, можуть бути визначені точки русла Дунаю, в створах яких могло б бути рекомендовано здійснення заходів із затримання (перехоплення) нафтових забруднень, які можливо будуть зноситися течією річки, їх локалізації, подальшому видаленню та ліквідації.
Мінприроди підкреслює, що теоретично можливе аварійне залпове скидання великих об'ємів нафтопродуктів в русло річки та інші місцеві чинники. Враховуючи швидкість течії річки Дунай, найімовірніше місце можливого здійснення ефективного перехоплення нафтової плями, яка може зноситися вниз за течією, знаходитиметься на території України, де повинні бути сконцентровані необхідні технічні засоби, устаткування, механізми і персонал, оперативне застосування яких повинне забезпечувати ефективність здійснюваних заходів.
Українська сторона вважає, що фінансування всього цього комплексу протиаварійних дій повинне забезпечуватися Республікою Молдова, як стороною можливого походження шкідливої дії. Цей аспект також може бути предметом відповідних консультацій і переговорів.
Для наочного обговорення проблеми є доцільним надати українській стороні матеріали, які в повному об'ємі розкривають всі передбачені проектною документацією дії та заходи із запобігання масштабним аварійним ситуаціям, пов'язаним із забрудненням нафтопродуктами навколишнього природного середовища (в першу чергу річки Дунай), заходи щодо локалізації виниклих забруднень, заходи щодо їх збору і ліквідації (включаючи деструкцію).