Губернатор Луганська доручив розробити обласну Програму поводження з твердими побутовими відходами
Міри, які приймаються органами виконавчої влади й місцевого самоврядування з утилізації твердих побутових відходів (ТПВ), розглядалися сьогодні на апаратній нараді, що провів голова Луганської облдержадміністрації Олександр Антіпов.
За словами начальника Головного управління житлово-комунального господарства облдержадміністрації Ігоря Шалигайло, складування ТПВ в області здійснюється на 190 полігонах і смітниках. «Практично виходить, що кожний населений пункт має місце для складування, але не утилізації», - відзначив він. Головними проблемами Ігор Шалигайло назвав гостру недостачу спецавтотранспорту для збору й перевезення ТПВ, контейнерів для їхнього зберігання й відсутність системності в очищенні територій населених пунктів області. Так, в області є дефіцит мінімум 200 одиниць спецавтотранспорту й 5 тисяч контейнерів для збору ТПВ.
У більшому або меншому ступені обладнані 11 полігонів, регулярні спостереження за впливом фільтрату на підземні води ведуться на вісьмох. Ігор Шалигайло відзначив, що технологія утилізації тільки частково дотримується на чотирьох полігонах – у Луганську, Сєвєродонецьку, Лисичанську, Алчевську. В інших населених пунктах на полігонах відсутня необхідна спеціальна техніка й постійний персонал. Відсутні огородження, зовнішнє освітлення, не скрізь є під'їзні дороги. У цілому по області, за словами Ігоря Шалигайло, питання утримування територій міст і інших населених пунктів у належному стані вирішуються вкрай повільно, і в основному тільки мірами адміністративного тиску з боку санітарно-епідеміологічних і екологічних служб.
«З метою зменшення кількості полігонів необхідно перерахувати їхню оптимальну кількість - особливо на території районів. На кожний район потрібні максимум 2-3 полігони. Це дасть можливість зменшити кількість земель, зайнятих під полігони й смітники, сконцентрувати кошти і забезпечити весь технологічний процес з утилізації відходів», - відзначив Ігор Шалигайло. Крім цього він також вважає за необхідне, з огляду на постійне підвищення обсягів виробництва товарів і тари з полімерних матеріалів, організувати у всіх населених пунктах області збір ПЕТ пляшок і інших полімерних відходів.
«Поліпшити екологічну обстановку в області можна, розробивши дієздатну обласну програму поводження з твердими побутовими відходами, - заявив губернатор Олександр Антіпов. - Неухильно виконуючи цю програму ми вирішимо проблему санітарного очищення території області й безпечної утилізації відходів на полігонах».
Глава облдержадміністрації дав відповідне доручення начальникові Головного управління ЖКГ. Ігор Шалигайло у свою чергу зазначив, що вже є домовленість про розробку такої програми з обласним управлінням екології й Луганським інститутом житлово-комунального господарства й будівництва. Він також повідомив, що для забезпечення регіональних полігонів спецтехнікою й сміттєвозами Головне управління ЖКГ підготувало звернення на ім'я Прем'єр-міністра України. Була отримана відповідь Мінфіну з роз'ясненням порядку придбання цієї техніки за рахунок коштів держбюджету.
Міському голові і головам райдержадміністрацій Олександр Антіпов доручив розробити місцеві програми по забезпеченню безпечного обігу з ТПВ й вирішити питання з їхнім фінансуванням, а також організувати в населених пунктах збір поліетиленових пляшок і інших полімерних відходів.