Відбулося спільне засідання Громадських рад при Мінприроди та Держатомрегулювання
6 липня 2007 року року в приміщенні Мінприроди відбулося спільне засідання Громадських рад при Міністерстві охорони навколишнього природного середовища України та Державному комітеті ядерного регулювання.
У засіданні взяли участь заступник Міністра охорони навколишнього природного середовища П.Большаков, радник Міністра з водних питань О.Дезірон, начальник Відділу організаційно-аналітичного забезпечення роботи керівника – помічник Голови Держатомрегулювання Т. Козулько, начальник Управління комплексного використання водних ресурсів Держводгоспу О. Уралов та ряд інших спеціалістів.
До спільного розгляду та обговорення представниками громадськості та держслужбовців виносилось питання про дотримання вимог водного законодавства і безпеки щодо використання водних ресурсів при функціонуванні та розміщенні об’єктів атомної енергетики.
Розгляд даного питання зумовлений занепокоїнням громадськості з приводу збереження водних ресурсів країни для довгострокового забезпечення збалансованого водокористування, дотримання норм екологічної та ядерної безпеки. На засіданні констатувалось, що на жаль, вже сьогодні Україна, за класифікацією ЄЕК ООН, належить до однієї з найменш забезпечених у Європі країн за запасами водних ресурсів (1 тис. кубометрів на 1 мешканця), а до середньозабезпечених за міжнародною класифікацією регіонів (6,19 тис. м3 на 1 жителя) належить лише Закарпатська область. У більшості з областей України цей показник дуже низький і надзвичайно низький (0,11-1,95 тис. м3). Тому потрібно вживати необхідних заходів для збереження і раціонального використання водних запасів країни.
Громадськість стурбована схваленою Енергетичною стратегією України, відповідно до якої передбачається будівництво ще 22 енергоблоків без обгрунтувань їхнього місця розташування та водозабезпечення для безпечної експлуатації. На думку представників громадських організацій, реалізація задуманого може призвести до незворотніх процесів скорочення запасів придатної для використання води, адже АЕС є найбільшими споживачами водних ресурсів. Це яскраво демонструють проблеми водозабезпечення у регіонах, де є діючі АЕС у Рівненській, Хмельницькій та Миколаївській областях.
Варто відзначити, що Енергетична стратегія затверджена без погодження з Мінприроди та Держводгоспом, що підверджує відсутність оцінки впливу запланованої діяльності на навколишнє середовище, зокрема, на водні ресурси. Ситуація загострюється ще й у зв’язку з негативним впливом глобального потепління, що призвело до різкого падіння об’ємів стоку річок в Україні.
У результаті обговорення ухвалено спільне рішення Громадських рад при Мінприроди та Держатомрегулювання, яке буде направлено до Кабінету Міністрів України, Президента та інших центральних органів виконавчої влади. Відповідно до прийнятого документа, запропонувано Кабінету Міністрів України дати доручення Державному Комітету водного господарства та Міністерству охорони навколишнього природного середовища до кінця поточного року здійснити комплексне дослідження стану і обсягів водних ресурсів України з метою об’єктивного визначення реальних можливостей їхнього використання для втілення Енергетичної стратегії. Дерводгоспу, Мінпаливенерго, Мінприроди, Держатомрегулювання пропонують підготувати висновки щодо безпечності функціонування діючих АЕС за умов нестабільного і недостатнього водопостачання. Міністерству охорони навколишнього природного середовища, Міністерству охорони здоров’я, Державному Комітету водного господарства - до кінця поточного року із залученням представників громадських природоохоронних організацій, здійснити комплексну перевірку водогосподарської діяльності АЕС та забезпеченості питною водою населення на прилеглих територіях.
Предствавники Громадських рад пропонують Президенту України до кінця поточного року скликати спеціальне засідання Ради національної безпеки та оборони України для розгляду проблеми забезпеченості водою та режиму водокористування діючих та планованих в Енергетичній стратегії блоків АЕС. Громадські ради звертаються до Кабінету Міністрів, Верховної Ради України з пропозицією повторного розгляду Енергетичної стратегії після проведення широкого громадського обговорення та обговорення альтернативних сценаріїв розвитку енергетики України. Ухвалено пропозицію звернутись до Мінприроди, Держводгоспу, Держатомрегулювання, Державної санітарно-епідеміологічної служби, природоохоронної прокуратури щодо оприлюднення на веб-сторінках зазначених органів влади реєстрів порушень вимог водного законодавства з ужитими санкціями до порушників (відповідно до компетенції).