Азовському морю загрожує радіаційне забруднення
Радянське господарювання на шахтах Донбасу призвело до загрози радіаційного забруднення Азовського моря. Про це заявив головний інженер шахти «Юний Комунар» Костянтин Дикун.
За словами Дикуна, 16 вересня 1979 року на глибині 800 м в одному з виробіток шахти з метою зменшення аварійності на підприємстві було здійснено ядерний вибух. Під землею утворилася 10-метрова куля з оплавленої породи. У середині вона була порожня, а товщина стінок сягала одного метра.
Тепер же у зв'язку з загрозою затоплення шахти, що передбачено заходами щодо її закриття, радіонукліди із зараженої зони усередині кулі можуть потрапити в ґрунтові води, а звідтіля – в Азовське море. «У ґрунтовій воді радіонуклідів немає, це чиста вода. Але якщо зону затопити, то ми спровокуємо забруднення ґрунтових вод радіонуклідами й у такий спосіб перенесемо на сусідні підприємства, у водний басейн і звідти в Азовське море. Відбудеться його зараження», – пояснює Дикун.
Вихід із ситуації він бачить у т. зв. «сухій» ліквідації, тобто відкачуванні води й рекультивації місцевості.
Нагадаємо, що СРСР неодноразово застосовував ядерні вибухи для промислових цілей. Перший підземний ядерний вибух на українській території під назвою «Смолоскип» відбувся 17 липня 1972 року біля села Крестище Харківської області. Його завданням було засипати свердловину, з якої протягом року бив неконтрольований потік газу під тиском 400 атмосфер.
Про екологічні наслідки подібних експериментів у ті часи говорити було не прийнято.
кино