Глобальне потепління: Крим затопить, а на Київ налетять богомоли
У недавній доповіді експертів-екологів ООН – жахаючі прогнози: через глобальне потепління до 2020 року близько 250 мільйонів африканців будуть страждати від нестачі води, Азію чекають гігантські повені, а в Європі вимруть деякі види тварин і рослин. Газета «Сьогодні» з'ясувала, чим загрожує глобальне потепління Україні. Уже в найближчі десятиліття нам пророкують навали жуків-богомолів на столицю, зникнення вовків з лісів і часті урагани й тайфуни.
Виявляється, за останні 30 років, протягом яких наші середньорічні температури піднялися в межах усього 1,5 градусів, серйозно змінився рослинний і тваринний світ! Загальна тенденція – все живе мігрує з півдня на північ. Причому в Україну потепління приходить нерівномірно. «Приріст температур значно вищий на заході й півночі країни. Так залишиться й у майбутньому», - говорить заступник начальника Укргідрометцентру Анатолій Прокопенко. Тобто північ і захід відчують "тотальну спеку" і стрибки до +40-45 градусів набагато швидше, ніж Крим і південний схід.
КРИМ ЗМЕНШИТЬСЯ, ДОНБАС ВИСОХНЕ
Один із винуватців кліматичних змін, безсумнівно, людина. «Наприклад, залякані людьми вовки в останні роки перестали вити. Та й взагалі, залишилися вони тільки в Росії, Україні й Бєларусі, у Європі - майже всі перебиті», - запевняє директор Київського еколого-культурного центра Володимир Борейко.
"За 150 років температура в цілому на планеті піднялася на 0,7 градусів. Для катастрофічних змін на Землі потрібно 2 градуси, тобто до небезпеки нам залишилося 1,3 градуси", - розповіла координатор проекту зі змін клімату Національного екологічного центра Україна Ірина Савчук. Максимальний строк, коли "все встане з ніг на голову", наступить через 278 років. Але ще раніше ми відчуємо "дзвіночки" цих змін. "Результат впливу глобального потепління на українську державу буде такий: східні жителі перестануть займатися сільськогосподарськими роботами, тому що в цьому регіоні наступить посуха через опади. По всій країні через посухи будуть пожежі, на півночі висохнуть торф'яні болота. Східні області будуть страждати від злив, і можна припустити, що невеликі села попросту змиє з карти України. Що стосується Криму й південних областей, то їхні площі значно зменшаться, тому що рівень світового океану сильно підвищиться", - сказала Ірина Савчук. Строки вчені не називають, але побоюються, що це може відбутися незабаром.
ПРИБУЛЬЦІ
Багато видів тварин почнуть мігрувати на північ. «Цей процес уже почався. Скажімо, один із видів білих молюсків, які раніше зустрічалися тільки в Криму, за останні 10 років поширився вже Херсонською, Миколаївською і навіть Запорізькою областями. А під Києвом у тепле літо можна піймати богомола звичайного – типову степову комаху», - розповів заступник директора Інституту зоології НАНУ Ігор Довгаль. - У нас недавно з'явилися шакали. Спочатку вони прийшли з боку Дунаю, з Болгарії, а потім – з Кавказу».
Ботаніки сьогодні спостерігають найбільш стрімкі зміни. «Уже сьогодні до 600 видів рослин міняють свої ареали розповсюдження. До нас проникають види із Ближньої й Середньої Азії, Середземномор'я. При цьому дуже багато з них - шкідливі для нас. Приміром амброзія, що викликає алергію, почала експансію з Донецької області й уже дійшла до Карпат», - розповів директор Інституту ботаніки НАНУ Яків Дідух. За його словами, у Криму щорічно фіксуються якісь нові південні види рослин-прибульців, і вони будуть поширюватися далі на північ. Лише пальми та інші афро-середземноморці в найближчі роки за межі Криму не вийдуть - їм необхідний особливий ґрунт.
ЧЕКАЮТЬ УРАГАНИ Й ТАЙФУНИ
Вчені одностайні, що потепління буде тільки прискорюватися. Основну загрозу несуть природні катаклізми. «Побоювання щодо затоплення Криму й величезного розливу рік - перебільшені. А от урагани, шторми, тайфуни, торнадо, суховії через потепління точно будуть, - впевнений директор Київського еколого-культурного центра Володимир Борейко. - Торішній перший в історії дощ на Північному полюсі й навіть недавній 6-бальний шторм у Керчі - найкраще тому підтвердження».
АРКТИКА РОЗТАНЕ, 332 МЛН ЗАГИНУТЬ
У понеділок в Індонезії почалася конференція ООН з проблем глобального потепління, у якій беруть участь 10 тис. делегатів. Експерти в галузі дослідження кліматичних змін закликають всі держави приєднатися до боротьби із глобальним потеплінням.
У результаті потепління 332 млн людей, що проживають у прибережних районах, стануть екологічними біженцями, стверджує прогноз програми розвитку ООН. Уже в найближчі десятиліття середньорічна температура виросте катастрофічно. Почнеться танення льодовиків, за яким підуть потужні повені - Арктика розтане повністю! Рівень океану підніметься майже на півметра.
Згідно останнім даним ПРООН, глобальне потепління майже цілком обумовлене парниковими газами. При збереженні нинішнього темпу росту викидів кліматичні зміни вже до середини століття матимуть стрибкоподібний і необоротний характер.
ЩО БУДЕ. На думку вчених, вимре третина всіх видів тварин і рослин. Підсиляться тропічні шторми й посухи. Наслідок цих катаклізмів - неврожай, голод, дефіцит питної води, соціальні потрясіння (державні перевороти й війни) і масова міграція.
ЩО РОБИТИ? Щоб цей кошмарний сценарій не став реальністю, ПРООН пропонує всім країнам розробити плани адаптації до прийдешніх змін, а промислово розвиненим країнам негайно скоротити викид в атмосферу згубних для клімату газів. Зараз «чемпіони» із забруднення атмосфери - США й Австралія.
При цьому частина вчених називає авторів доповіді панікерами. І говорять, що клімат змінювався на планеті постійно - незалежно від діяльності й волі людини. Абсолютно точних розрахунків і прогнозів майбутнього планети немає ні в кого, занадто багато чинників треба враховувати.
кино